Malach popri živote bojovníka navrhuje domy: Urážky Rocka nedávajú zmysel, je trápny

Zdroj: Oktagon MMA

Počtom absolvovaných zápasov patrí k najskúsenejším bojovníkom domácej scény. Jan Malach (15-13) naskočí na konci júla už do svojho 29. duelu kariéry. Na pražskej Štvanici bude jeho súperom kontroverzný Angličan Shem Rock (8-1-1). „Kráľ Severu“ v obsiahlom rozhovore pre MAX MMA porozprával nielen o svojej príprave, ale prezradil viacero zaujímavosti aj spoza bojovej opony.

Jan, ako sa máte?

Pohodička, akurát cestujem na tréning do Prahy. Medzitým som si dohodol, že pôjdem do Brna za Honzom Stachom. V stredu a vo štvrtok je u nás sviatok, budeme teda zlepšovať zem.

Už zhruba tri mesiace ubehli od Vášho zápasu proti Hosseinpourovi. Dominantné víťazstvo v prvom kole, zrejme teda spokojnosť…

Spokojnosť! Zmenil som prístup k tréningom, poňal som ich trochu inak. Omnoho viac sparujem a vyplatilo sa mi to. Plánujem to robiť aj smerom k ďalším zápasom.

Celkovo ste to posledné obdobie pomerne aktívny. Zápas zhruba každý tretí-štvrtý mesiac. Vyhovuje Vám takéto nastolené tempo?

Pokojne by som zápasil častejšie, aj každý mesiac, ale to, samozrejme, nejde. Mne sa našťastie vážne pozápasové zranenia vyhýbajú – neodchádzam napríklad so zlomeninami či dotrhaným obočím. Keď sa obzriem za zápasmi, ktorým predchádzalo nejaké dlhšie voľno, vôbec som sa v nich necítil dobre. Omnoho viac mi vyhovuje, ak som v tempe.

Najbližšie Vás v klietke uvidíme už o zhruba tri týždne na Štvanici. Ako zatiaľ prebieha príprava?

Neustále sa snažím prispôsobiť sparingy môjmu súperovi. Teraz ním je Shem Rock, takže sa sústredím na obrátené garde a prevažne boj na zemi. On kdekade po sociálnych sieťach vykrikuje, že nepôjde po submisii, ale bude chcieť bitku. Nie som blázon, aby som tomu veril. Zápas bude chcieť silou mocou ťahať na zem. Som na to pripravený.

Štvanica je turnaj s veľmi špecifickou atmosférou. Vy ste tam doposiaľ nebojovali, ako sa teda tešíte?

Neviem či sa to dá považovať za výhodu alebo nevýhodu, ale tým, koľko mám za sebou zápasov, som sa už naučil eliminovať to, v akom prostredí zápasím. Jednoducho idem do klietky s tým, že potrebujem podať dobrý výkon a okolie príliš nevnímam. Určite si turnaj pod holým nebom užijem, no nijak špeciálne to neprežívam. Dokonca si to zrejme ešte viac užijem v sobotu z pozície diváka. Snáď víťazne.

Shem Rock, už sme ho spomenuli. Ako vnímate nadchádzajúceho súpera?

Viem, že sa naváža do rôznych ľudí. Predtým, ako sa dohodol náš zápas, si vymieňal názory s Pokorným, ktorý s ním duel nevzal. Neviem, či to bolo kvôli odlišnému štýlu, zdravotným problémom alebo niečomu inému. Dokonca teraz začal rýpať aj do Ronyho (Paradeisera pozn. red.). Nechcem povedať, že už som z toho vyrástol, ale v 31 rokoch sa s nikým na Instagrame prestreľovať nehodlám.

Rock v organizácii nie je príliš dlho, napriek tomu si už proti sebe stihol pohnevať mnoho bojovníkov a najmä fanúšikov. Myslíte si, že jednoducho takéto je jeho správanie alebo sa snaží predvádzať nejaké divadielko?

Podľa mňa takýto je. Možno bol predtým iný, no keď sa začal snažiť správať ako nejaké jeho životné vzory, natlačil sa do takejto roly. Sú ľudia, ktorí to robia múdro a zaujímavo, ale on medzi nich nepatrí. Je proste len otravný. Aj keď už o súperoch niečo vraví, nie je to nič trefné, z čoho by som sa zasmial. Jednoducho sprosté urážky. Ten človek je mimo. 

Prakticky hneď po oznámení zápasu sa obul do vás, prehlásil, že on je pravý kráľ severu. Pripisovali ste tomu nejakú váhu?

Nie. Registroval som, že sa o niečo snažil. Zdieľal trebárs moje video, kde som v uteráku a tieňujem pred saunou. Okomentoval to slovami „so scary“, čiže v preklade „aké strašidelné“. Absolútne som to neriešil, vôbec to nebol úmysel videa. Nemá to hlavu ani pätu.

Čo by na Rocka mohlo v klietke platiť?

Som schopný ukončiť kohokoľvek z akejkoľvek pozície. Samozrejme, zo spodnej asi nie (smiech). Nemôže ani na chvíľku poľaviť a už vôbec nie si veriť v postoji. Ak by splnil to, čo avizuje, že chce ísť do prestrelky, zápas sa pre neho podľa mňa skončí do troch minút. Zameriavam sa však na to, čomu sa musím vyvarovať ja, nie on. Cítim sa perfektne, mám okolo seba super tím a ešte idem za spomínaným Honzom Stachom, ktorý s nami dlhodobo spolupracuje. Verím, že sa na Rocka dokážem pripraviť a presadiť si svoju hru.

Prejdime aj k tej mimo zápasníckej stránke Jana Malacha. Vy vlastníte firmu, ktorá sa venuje projektovaniu rodinných domov. Viete o tejto téme prezradiť čosi viac?

Ľudia si môžu vybrať z portfólia projektov rodinných domov na webe. Katalóg pravidelne aktualizujeme. Zákazníci si buď zvolia typový dom, alebo vymyslíme individuálny. To je, samozrejme, drahšie, avšak mňa to baví vymýšľať viac. Máme šikovných architektov, takže domy vybavujeme od A po Z.

Aké náročné je stíhať venovať sa týmto povinnostiam popri tréningoch a všeobecne živote zápasníka?

Nie je to zasa až také náročné. Koľkokrát mi trvá cesta na tréningu hodinu a pol, občas aj dve. Prácu si vybavujem cestou tam i späť, rovnako dopoludnia. Som v aktívnom veku a určite nechcem život obmedzovať iba na zápasenie. Je prirodzené sa stále niečomu venovať.   

Aj keď niekedy chýba energia, dcérka asi veľmi rýchlo dobije baterky…

Určite! (smiech) Ráno som akurát manželke vravel o tom, ako ma štve, že s nimi nemôžem byť doma častejšie. Rodina je pre mňa nesmierne dôležitá. Na druhej strane som sa o tom rozprával aj s trénerom Andrém Reindersom. On zasa vravel, že pokiaľ sa človek osobnostne nerozvíja, v mojom prípade teda zápasnícky, potom doma nie je spokojný. Snažím sa preto skĺbiť to, aby som sa rozvíjal ako človek a zároveň nebol neustále preč. Je to náročné, ale nejak to zvládnem.

Na Štvanici budú fanúšikovia s veľkou pravdepodobnosťou stáť práve na Vašej strane. Máte pre nich na záver nejaký odkaz?

Ďakujem! Podpora ma teší a som veľmi rád, že na Štvanicu dorazia. Hoci to znie ako prázdne reči, nie je to tak. Ľudia roky podporujú bojové športy, za čo im ja a mnoho ďalších bojovníkov neskutočne vďačíme, pretože bez nich by sme to robiť nemohli. Nedokázal by som tomuto športu obetovať toľko. Uvedomujem si, že proti Shemovi Rockovi budú mnohí na mojej strane kvôli tomu, že nie je obľúbený a radi by ho videli ukončeného. Napriek tomu si vážim každú podporu.

Zdroj: MaxMMA.sk