Z INÉHO SÚDKA: Najlepšie bitky Slovákov v NHL

Zdroj: NHL

Nie nadarmo je hokej považovaný za jeden z najnebezpečnejších kolektívnych športov, aké existujú. Občas v ňom dochádza k situáciám, keď hráčom prasknú nervy a pustia sa do seba. V ľadovom hokeji sú bitky kontroverznou témou a prístup k nim sa líši podľa ligy a krajiny. Vo všeobecnosti možno povedať, že nie sú oficiálne povolené, no v takej zámorskej NHL sú do určitej miery tolerované a stali sa súčasťou kultúry hry. Niekedy je až žiadúce zhodiť rukavice a zastať si samého seba či spoluhráča. Pästné výmeny dokážu priviesť do varu mužstvo, ale aj samotných divákov. Niečo o tom vedia aj slovenskí hokejisti, ktorí si vybudovali v Amerike povesť tvrďákov. Niektorí tieto konfrontácie priam vyhľadávajú. Dnes sme si pre vás pripravili zoznam šiestich pamätných súbojov z NHL, ktorých sa zúčastnili aj Slováci. Snažili sme sa spomenúť rôznych hráčov, aby sme dali priestor viacerým hviezdam, ktoré si to určite zaslúžia.

Zdeno Chára vs David Kočí

Kým iným by sme to mali odštartovať, než legendou Bostonu Zdenom Chárom. Slovenský obranca bol roky postrachom všetkých súperov, proti ktorým nastúpil. Zdobila ho hlavne jeho tvrdosť. Dlhoročný kapitán Bruins sa bitkám nikdy nevyhýbal. Dôkazom toho je aj fakt, že takýto zoznam by sa dal zostaviť len z jeho resumé. My sme si vybrali konfrontáciu s českým bitkárom Davidom Kočím zo Chicaga. S dvojmetrovým obrom si zmeral sily už vo svojej debutovej sezóne v NHL. Chára je známy hlavne tým, že svojimi dlhými rukami vie rozdať tvrdé a presné údery. To dokázal pretaviť aj do zápolenia s Kočím a stal sa víťazom. Z Čecha začala liať krv potokom, no vraj to bolo spôsobené zlomeným nosom, ktorý ho trápil už nejakú dobu predtým. „BIG Z“ už síce korčule zavesil na klinec, no jeho legendárne bitky zostali nezmazateľnou súčasťou histórie.

Michal Čajkovský vs Nick Johnson

Čajkovský v NHL síce nastúpil len do prípravných stretnutí, no to mu nezabránilo, aby okúsil tvrdosť najslávnejšej ligy sveta. Mnohonásobný slovenský reprezentant a bývalý hráč Washingtononu Capitals si to rozdal s pravým krídelníkom Bostonu Nickom Johnsonom. Celá potýčka začala, keď Slovák odzadu atakoval Johnsonoveho spoluhráča. Ten svojho kamaráta musel pomstiť a Čajkovského vyzval na pästný súboj. Netušil však, do čoho ide. Obranca Capitals po ňom totiž išiel, ako po údenom. Úder striedal úder a už po chvíľke bolo jasné, kto z tejto potýčky vyjde lepšie.

Tomáš Kopecký vs Patrick Sharp

Kopecký pôsobil v NHL dlhé roky. Trénerom ale musel neustále dokazovať, že patrí do prvého tímu. Nešlo však len o jeho hokejové kvality. Bol otvorený aj potýčkam. Napríklad v zápase so Chicagom vypracoval spoluhráčovi gólovú príležitosť a následne sa rozhodol zhodiť rukavice. Stalo sa tak vôbec prvý krát počas jeho zámorskej kariéry. Za nepriaznivého stavu 1:2 sa pobil s americkou superhviezdou Patrickom Sharpom. V dueli sa Slovák nestratil a mnohí ho dokonca považovali za víťaza. Zaujímavosťou je, že o pár rokov Kopecký prestúpil práve do Chicaga a spolu so svojím rivalom dokázali vyhrať Stanley Cup.

Tomáš Tatar vs Erik Haula

Mnohých možno prekvapí, že sa na tomto zozname objaví aj meno Tomáša Tatara. Jeho úlohami sú predsa – strelecky sa presadiť a vytvoriť gólové príležitosti. Počas jeho pôsobenia v tíme Detroit Red Wings patril medzi opory ofenzívy. Avšak niekedy vás nepriaznivý výsledok donúti vymeniť hokejku za holé päste. To sa mu prihodilo v zápase s Vegas Golden Knights. Šesť minút pred koncom bodyčekoval Erika Haulu, čo spustilo chaos. Po tvrdom hite sa útočník domácich postavil z ľadu a zamieril si to rovno k Tatarovi. Obaja zhodili rukavice a súboj sa mohol začať. Fanúšikovia doslova šaleli. Pravou rukou dokázal Slovák rozdať pár nepríjemných úderov, ktoré rozhodli o výsledku. S Fínom si tak dokázal poľahky poradiť. Zhodou okolností sa z nich neskôr stali spoluhráči. Dokonca dvakrát.

Boris Valábik vs Zenon Konopka

Volali ho bitkár. Boris Valábik patrí medzi najznámejších hokejových bitkárov, ktorých Slovensko doposiaľ vyprodukovalo. V NHL nastúpil v drese Atlanty Thrashers do osemdesiatich zápasov. V každom z nich dal súperom pocítiť jeho tvrdosť. Úlohou slovenského zadáka bolo hlavne využívať svoje výrazné fyzické parametre a chodiť do súbojov so všetkým, čo k tomu patrí. Jeden z momentov, ktorý ho preslávil najviac, je zápolenie s kanadským obrancom Zenonom Konopkom, ku ktorému došlo už v úvodných minútach zápasu. Valábik sa snažil využívať svoje dlhé ruky, ktorými si držal svojho súpera od tela. Nejaké rany ale inkasoval. Obaja si uštedrili kopu štipľavých úderov. Nakoniec ich od seba roztrhli až arbitri. Konopka to považoval za urýchlené rozhodnutie a veľmi dôrazným spôsobom proti tomu protestoval.

Zdeno Chára vs Boris Valábik

Raz k tomu muselo dôjsť. Jeden večer sa v NHL proti sebe v bitke postavili dve ťažké váhy zo Slovenska. Išlo o historicky prvú pästnú konfrontáciu v najprestížnejšej lige sveta, v ktorej figurovali dvaja slovenskí hokejisti. Tento nezvyčajný incident nakoniec prerušili až rozhodcovia. Valábikovi sa do toho ani veľmi nechcelo, no pre svoj tím to musel urobiť. Neskôr sa vyjadril, že ho Chára šetril.

Kvalitné vybavenie pre bojové športy nájdete na Drillex.sk!

Zdroj: MaxMMA.sk Autor: Samuel Valent