OKTAGON FLASHBACK FRIDAY #10: Keď domáci miláčik Wittner prevalcoval maďarského dlháňa

Zdroj: OKTAGON MMA

Viac ako sedem rokov ubehlo od usporiadania prvého turnaja OKTAGON MMA. Expresne napredujúca československá organizácia spravila za toto obdobie enormný pokrok a dnes patrí zaslúžene k výstavným skriniam európskych líg zmiešaných bojových umení. Dokážete si však ešte spomenúť na jej úplne začiatky? Uľahčí vám to nová pravidelná rubrika z dielne MAX MMA s názvom OKTAGON FLASHBACK FRIDAY.

Z každej akcie vyberáme konkrétne konfrontáciu, ktorú si dôkladne pripomenieme a zanalyzujeme po všetkých stránkach. Na vychýrených odborníkov sa ale hrať neplánujeme, preto o odborné vyjadrenia súvisiace s výkonmi jednotlivcov vždy požiadame tých povolanejších. Každý piatok klikaj na web MAX MMA a poď si s nami postupne prejsť pozoruhodnú cestu giganta domácej scény. Práve čítaš časť s poradovým číslom desať. Ak si teda zmeškal predchádzajúcu, klikaj SEM.

OKTAGON PRIME 1: Crow Arena, Košice

Po akcii OKTAGON 6 zavítala česko-slovenská organizácia po druhýkrát do metropoly východu. Tentokrát síce žlto-čierna vlajka neviala v Steel Aréne, ale v menšej Crow Arene. To však v žiadnom prípade neznamenalo, že košických fanúšikov čakal nejaký “slabší” turnaj. Práve naopak. Na podujatí OKTAGON PRIME 1 sa 26. apríla 2019 zúčastnili sa viaceré známe tváre, ktoré dnes patria medzi to najlepšie, čo naša bojová scéna ponúka. Nemožno opomenúť zápasníka UFC Martina Budaya, šampióna ľahkej váhy OKTAGONu Ronalda Paradeisera, Pavla Langera či Jozefa Wittnera.

Atraktívny galavečer vyvrcholil súbojom posledného menovaného proti Maďarovi Adamovi Horváthovi. Wittner sa v domácom prostredí chcel ukázať v čo najlepšom svetle a navyše mu išlo o veľa. V prípade výhry sa mohol vyšvihnúť medzi elitu váhovej kategórie do 77 kilogramov, čo sa mu napokon aj podarilo. Predviedol dominantný výkon a v druhom kole sa radoval zo zaslúženého víťazstva spôsobom TKO. „Bol to pre mňa veľmi špecifický deň i zápas. Takých vysokých welterov podľa mňa nie je veľa. Z toho dôvodu aj moja príprava na neho bola o niečo iná. Musel som si zháňať vysokých sparing partnerov. Keď som ho potom videl naživo, čudoval som sa, ako navážil,” zaspomínal si Wittner exkluzívne pre MAX MMA.

SKÓRE BOJOVNÍKOV PRED ZÁPASOM: Jozef Wittner (11-1) – Adam Horváth (8-3)

WITTNER VERZUS HORVÁTH

Prešovský rodák vstupoval do klietky v role mierneho favorita a s jasným cieľom – pokoriť svojho súpera. Musel sa síce vysporiadať s veľkým rozpätím rúk maďarského reprezentanta, no na to si pomerne rýchlo zvykol. Hneď v prvých sekundách sa však ocitol v obrovských problémoch. „Nastúpil som až veľmi opatrne a zrazu ma trafil. Aj keď som vedel, že je dlhý, nečakal som úder z takej diaľky. Otriasol to so mnou, ale zároveň ma to nakoplo. Prepol som na iný mód,” prezradil 31-ročný zápasník.

Od toho momentu Wittner absolútne dominoval. Horváthovi nedovolil ani na sekundu vydýchnuť a jeho snaha sa pretavila do úspechu v čase 3:37 druhého kola. V polohe ground a pound nekompromisne búšil do protivníka, ktorý už nemal dostatok energie na reakciu. Zakročil tak rozhodca a bolo po všetkom. Jednoznačné víťazstvo sa ale nerodilo ľahko.

„Pamätám si, že mi nebolo veľmi dobre. Mal som žalúdočné problémy a premýšľal som, že to zruším. Už som nevedel, čo mám robiť, no napokon som si dal Pepsi a pomohla mi. Mal som pochybnosti, že budem schopný podať dobrý výkon a cítil som asi najhoršie za celú svoju kariéru. Nebol som vo svojej koži, ale medzi pletivami sa to úplne otočilo a vyhral som,” rozrozprával sa Wittner o okolnostiach, ktoré výrazne ovplyvnili jeho zápasový deň.

Ako sú na tom dnes?

Jozef Wittner vďaka výhre nad Horváthom dostal šancu proti ďalšiemu Maďarovi – Mátému Kertészovi. Na neho však nestačil, no z druhej prehry v profesionálnej kariére sa rýchlo oklepal a nadviazal na ňu šnúrou štyroch víťazstiev. Žiaľ, momentálne neprežíva úplne najšťastnejšie obdobie. V roku 2023 najskôr pri debute v organizácii PFL nestačil na Zacha Juusolu a v decembri na turnaji RFA 14 podľahol Lukaszovi Dziudziovi.

„Síce som prehral dvakrát, no bolo to na body a mal som za sebou doposiaľ najťažšie zranenia. V januári som si zlomil kosť pod okom, čo si vyžiadalo operáciu a na konci roka som si odtrhol prsný sval. Vzhľadom na tieto okolnosti to boli prehry so cťou. Mrzí ma, že ma tie zranenia dobehli. Teraz sa dávam dokopy a chcem pokračovať ďalej. Každý rok na sebe vidím nejaké zlepšenie,“ povedal odhodlane skúsený Košičan.

Jeho vtedajší protivník Adam Horváth je taktiež na bojovej scéne nesmierne aktívny. Od 26. apríla 2019 si na svoje konto pripísal ďalších sedem súbojov, pričom trikrát sa radoval z triumfu a v štyroch prípadoch odchádzal z klietky ako porazený. Česko-slovenskí fanúšikovia si ho okrem OKTAGONu môžu pamätať aj z FABRIQu či PML. Najbližšie sa predstaví práve pod vlajkou slovenskej organizácie na podujatí PML 9 v Trenčíne. Jeho súperom bude 13. apríla známy slovenský bojovník Radovan Úškrt.

 Viac čerstvých informácií zo sveta bojových športov nájdete na webe MaxMMA!

Zdroj: MaxMMA.sk, Autor: Kamil Schreiber