Shem show, dva expresné knokauty a korunovácia nového šampióna: Toto bol fantastický OKTAGON 56!

Zdroj: OKTAGON MMA

Česko-slovenská MMA organizácia OKTAGON po tretíkrát zavítala do Anglicka. Po Manchestri a Newcastli sa predstavila v drsnom Birminghame. Nabitá štartovka nám ponúkla dvanásť atraktívnych duelov, ktoré postavili fanúšikov zo stoličiek. Až osem z nich totiž skončilo pred záverečným gongom. Fantastickú šou si pre seba ukradli bojovníci ako Akonne Wanliss, Shem Rock, Will Fleury či Andrej Kalašnik. Čerešničkou na torte bola titulová bitka medzi nezlomným Aaronom Abym (16-8-1) a Samom Creaseym (18-5).

Turnaj s poradovým číslom 56 odštartoval ženským zápasom medzi Megan Morris (2-3) a Aitanou Álvarez (6-5). Druhá menovaná mala od prvých sekúnd jasne na vrch. Kontrolovaným výkonom dokázala duel dostať až do tretieho kola, kde jej súperka chcela ešte zamiešať kartami, no márne. Álvarez tak jednomyseľne triumfovala na body.

Ďalším chodom bolo meranie síl medzi Bakhtyarom Oryakhailom (2-1) a Mbayeom Gayem (1-1). Súboj dvoch birminghamských gymov sa začal naozaj z ostra. V polovici druhého kola sa Bakhtyar pokúsil o submisiu, počas ktorej súperovi uštedril pár nepríjemných úderov. Tie nakoniec rozhodli o konečnom výsledku, pretože rozhodca ich stret zastavil a víťazstvo na TKO prisúdil práve jemu.

Prečítajte si tiež

OKTAGON 56 Birmingham: Výsledky

Od súboja reprezentanta Spartakus Fight Gymu Daniela Hromeka (3-4) a Ammariho Diedricka (5-2) si všetci sľubovali postojársku prestrelku. Zo začiatku však boli sklamaní, pretože sa dianie odohrávalo hlavne pri pletive. Diváci sa nakoniec dočkali. Len pár sekúnd pred koncom úvodnej tretiny, po tvrdom KO údere, padol Slovák na zem a už sa nepostavil. Angličan tak znova naskočil na víťaznú vlnu.

Mick Stanton (13-8) a Kamil Wojciechowski (8-2) išli od prvých sekúnd na plný plyn. Fyzicky náročný priebeh si vyžiadal svoju daň na kondičke oboch zápasníkov. Šialená konfrontácia sa nakoniec dostala až do tretieho kola, kde Stanton tvrdými údermi rozhodol o svojom triumfe.

Niektorí ho majú len za dobrého rečníka, no Denis Frimpong (2-3) v súboji s Callumom Mullenom (6-3) ukázal, že ešte o ňom budeme určite počuť. V súboji s anglickým talentom sa v prvom kole dostal do nepríjemnej spodnej pozície, no vyvíjal oveľa väčšiu aktivitu, než jeho oponent. Zvyšok duelu sa niesol v podobnom duchu, a tak si Frimpong pripísal ďalšie dôležité víťazstvo. Pre Mullena to už bola tretia porážka za sebou, čo pre jeho budúcnosť v organizácii OKTAGON MMA neznamená nič dobré.

Jakub Dohnal (11-5) na tento turnaj nebude spomínať v najlepšom. James Hendin (9-2) mu dal totiž lekciu z boja na zemi. „The Honeybadger“ dominoval tak výrazne, že bolo len otázkou času, kedy dôjde k predčasnému ukončeniu. To sa mu nakoniec podarilo predviesť až v druhom kole, keď „Hezouna“ mlátil až dokým ho prítomný rozhodca nezastavil.

Talentovaný George Staines (2-0) odštartoval hlavnú kartu stretom so Slovákom Tomášom Cigánikom (1-2). Angličan predvádzal presne to, čo sa od neho čakalo. Súboj prenášal úspešne na zem. Jeho aktivita bola veľmi znateľná, pretože počas všetkých troch kôl bol tým, ktorý tvoril obraz zápasu. Nakoniec to tak videli aj arbitri a na jeho konto mu pripísali jednomyseľné víťazstvo na body.

Obľúbený šoumen Andrej Kalašnik (11-5) zaujal pozornosť všetkých prítomných už svojím energickým nástupom. Dalo by sa hovoriť aj o pozornosti jeho súpera Liama Etebara (8-4), no tá už po 43 sekundách nebola prítomná. Český bojovník ho totiž načasovanou ranou dostal expresne na zem, kde ho aj dorazil. Po prehre s bývalým UFC zápasníkom Niklasom Stolzem je tak „AK-47“ späť v plnej paráde.

Premiéru pod žlto-čiernou vlajkou absolvoval fenomenálny Will Fleury (12-3) proti českému postojárovi Danielovi Škvorovi (7-4). Írsky reprezentant už skoršie avizoval, že jeho ambíciou je dominovať v poloťažkej divízii OKTAGONu. Pre „DeeDeeho“ tak išlo o životnú výzvu, ktorej sa postavil čelom. Úvodné sekundy patrili českému gladiátorovi, no potom opraty zobral Fleury a kontroloval svojho súpera na zemi. Zápas vyvrcholil v druhom kole, keď Ír nasadil Škvorovi „arm triangel“, ktorý sa stal poslednou použitou technikou v tomto dueli. Bývalý bojovník PFL či Bellatoru si víťazstvom vybudoval veľký rešpekt medzi jeho konkurentami v poloťažkej divízii.

Z tlačovky odišiel, no v klietke už nemal na výber a musel sa mu postaviť. Stefano Catacoli (6-2) čelil hviezde OKTAGONu Shemovi Rockovi (9-1). Ír celý čas tvrdil, že je na inom leveli než jeho náprotivok, čo nakoniec dokázal priamo v akcii. Catacoliho utiahol už v prvom kole pomocou techniky „rear naked choke.“ Titulová šanca sa mu tak pomaličky približuje k nohám.

Divadlo, na ktoré sa tešila celá MMA scéna. Stret Akoneho Wanlissa (8-2-1) a Sahila Siraja (9-3) bol jedným z najväčších lákadiel celého podujatia. Spor, ktorý medzi sebou mali, sa ťahal už od ich prvej tlačovej konferencie. Všetko malo vyvrcholiť v drsnom Birminghame. Bodoví rozhodcovia už dopredu tušili, že nebudú mať veľa práce. Bojovníci do seba bez otáľania nabehli hneď od prvých sekúnd. Prestrelka však netrvala dlho a po 48 sekundách sme spoznali víťaza. Stal sa ním anglický borec, ktorý Siraja ľavým hákom poslal do ríše snov.

Vrcholom večera bol titulový zápas, v ktorom Aaron Aby (16-9-1) išiel za vysnením cieľom – opasok mušej váhy. Do cesty sa mu ale postavil Sam Creasey (19-5), ktorý mal rovnakú ambíciu. Nešlo však o ich prvé stretnutie v klietke. Narazili na seba už v roku 2021, kedy druhý spomínaný nedal Abymu žiadnu šancu a triumfoval po troch jasných kolách.

Podobný priebeh mala nanešťastie pre nezlomného Aarona aj sobotná odveta. Creasey, ktorý bol podľa stávkových kancelárii pomerne jasným favoritom potvrdil svoju rolu. Počas taktickej bitky mal väčšinu času navrch a útoky súpera bez väčších problémov kontroloval. Jeho dominantný výkon ocenili aj bodoví rozhodcovia, podľa ktorých zvíťazil jasne vo všetkých piatich kolách a o jeho triumfe nebolo pochýb. Stal sa tak novým kráľom mušej váhy OKTAGON MMA.

Viac čerstvých informácií zo sveta bojových športov nájdete na webe MaxMMA!

Zdroj: MaxMMA.sk