Procházka otvorene o príprave pred súbojom s Rakičom: Aká vec mu robí najväčší problém?

Zdroj: Instagram/@jirkaprochazka

Meno Jiří Procházka (29-4-1) nemusíme česko-slovenským priaznivcom zmiešaných bojových umení nijako špeciálne predstavovať. Je bývalým šampiónom UFC a dlhodobo patrí medzi absolútnu svetovú špičku poloťažkej váhy. Cesta až na vrchol pre neho rozhodne nebola jednoduchá, no vždy sa mohol oprieť o svoje jedinečné nastavenie mysle i poctivú prípravu. Ako to vyzerá v praxi?

„BJP“ je aktuálne v plnom tréningovom nasadení, pretože ho čaká súboj proti Aleksandarovi Rakičovi (14-3). S rakúskym reprezentantom sa stretne na jubilejnom podujatí UFC 300. Napriek nahustenému harmonogramu si však predsa len našiel čas a zavítal do špeciálnej epizódy relácie GNP z dielne Max MMA. Tradične ho vyspovedali moderátori Robert Kmeťo a Jan Malach (16-14). Zaujímavý rozhovor s množstvom atraktívnych tém nájdete na platforme Herohero.

Najlepší spôsob regenerácie je…

Nie je žiadnym tajomstvom, že Procházka sa svojimi tréningovými metódami odlišuje od konkurencie. Veľký dôraz kladie na mentálnu silu a za roky profesionálnej kariéry zistil, čo mu najviac pomáha. „Môžem si dovoliť povedať, že prípravu už mám vychytanú. Viem, aké veci potrebujem, v čom mám medzery a akým spôsobom ich eliminovať. Nie je najdôležitejšie niekam odísť a makať, ale uvedomovať si, na čom makať. Robiť veci kvalitne a nie kvantitatívne. To už je tá profesionalita,“ rozrozprával rodák z Hostěradic sa ohľadom svojho súčasného nastavenia.

Vo veku 31 rokov a po 33 zápasoch už český samuraj patrí k ostrieľaným harcovníkom, a tak myslí aj na jednu z najdôležitejších činností v živote bojovníka, ktorou je poctivá regenerácia. „Stále chcem drieť čo najviac, ale do toho musím pridávať viac odpočinku. V tejto príprave je pre mňa náročné nájsť balans medzi tým napätím a relaxáciou,“ povedal Jiří úprimne a ďalej dodal: „Podľa môjho názoru je najlepším spôsobom regenerácie spánok. Ideálne je ísť spať okolo tej ôsmej večer. Ako hovorili babičky, do polnoci sa každá hodina ráta za dve.“

Pri tomto spánkovom režime je jasné, že reprezentant brnenského Jetsaam Gymu nič nezanedbáva, no ako svoje telo pripravuje na zápas v neskorých večerných hodinách? „Záleží, kto je na čo zvyknutý. Mňa tá udalosť udržuje v takom nasadení, že nepotrebujem týždne predtým chodiť spať o desiatej, aby som bol na ten boj stopercentne pripravený. Je to rovnaké ako na diskotéke,“ uzavrel s úsmevom Procházka túto tému.

 Viac čerstvých informácií zo sveta bojových športov nájdete na webe MaxMMA!

Zdroj: MaxMMA.sk, Autor: Kamil Schreiber