Európska elita sa zíde vo Veľkom Krtíši! Slovensko čaká podujatie, aké tu nemá obdoby

Zdroj: XFC

Zmiešané bojové umenia zaznamenali v ostatných rokoch markantný progres nielen vo svete, ale najmä na tunajšom území. Podstatným faktorom napredovania je v každom športe práca s mládežou. Kvalitné zázemie, chuť sa posúvať a možnosť si zmerať sily s tými najlepšími patria medzi základné faktory kvalitnej výchovy. V polovici marca čaká Slovensko podujatie, ktoré sa hrubým písmom zapíše do histórie a stane sa výrazným bodom vývoja domácej scény MMA.

V období od 14. do 16. marca sa stane hlavným mestom bojových športov Veľký Krtíš. Stred republiky bude hostiteľským miestom Majstrovstiev Európy organizácie XFC. „Pôjde o historicky prvé podujatie takéhoto typu na Slovensku. Sme veľmi radi, že sa to podarilo práve nám. Šampionát je pod záštitou Slovenského zväzu MMA, ktorého som členom,“ ozrejmuje v úvode Pavol Berky, jeden z hlavných mužov prelomového projektu.

Turnaj je rozdelený do troch dní. Počas toho prvého sa ešte zápasy nekonajú. Registrovaní bojovníci sa iba dostavia na miesto, dostanú oblečenie, pôjdu sa ubytovať a vo všeobecnosti sa budú riešiť náležitosti spojené s organizáciou. „V piatok 15. marca je na programe oficiálne váženie. Podobne ako na ostatných amatérskych šampionátoch, podmienkou je, aby bolo realizované priamo počas zápasového dňa. Systém turnaja prebieha štýlom rýchla smrť. Kto prehrá, vypadáva,“ pokračuje vo svojom rozprávaní uznávaný domáci kouč.

„Najlepší bojovníci v jednotlivých kategóriách sa prebojujú až do semifinále, ktoré sa odohrá v sobotu 16. marca. Plán bude takmer identický. Najskôr prebehne ranné váženie a potom odštartujú boje o finálovú účasť,“ kompletizuje celý plánovaný harmonogram bývalý člen armády, ktorý sa bojovým športom venuje už viac ako dve dekády.

Hoci do štartu ostávajú ešte dva mesiace, všetko je nutné mať dôkladne premyslené už teraz. Organizátori budú mať vo Veľkom Krtíši k dispozícii dve haly. „V jednej sa bude rozcvičovať zhruba dvesto zápasníkov, to je počet, aký očakávame a zároveň maximálna kapacita. Vo vedľajšej hale budú tri klietky. Keď už bude turnaj v pokročilejšej fáze, dve sa rozoberú a ostane len jedna hlavná. Zároveň sa v tomto bode postaví pódium a zabezpečia všetky náležitosti spojené so záverečným eventom,“ dáva možnosť čiastočne nahliadnuť poza oponu.

Samotné vyvrcholenie celých majstrovstiev bude pripomínať tradičný galavečer, aký poznáme z turnajov prestížnych organizácií. Komu sa neujdú vstupenky, zúfať nemusí. „Približne dvanásť finálových zápasov bude naživo vysielaných na stanici JOJ ŠPORT a streamovacej platforme JOJ PLAY,“ prezrádza ďalšiu skvelú správu a zároveň ubezpečuje fanúšikov Pavol Berky.

Sen sa pomaly stáva skutočnosťou

Pavol Berky je na domácej MMA dôverne známym menom. Práve on stojí okrem iného na čele turnajov Noc Gladiátorov a snaží sa robiť maximum preto, aby sa tunajšie podmienky neustále zlepšovali. „V rámci organizácie XFC, kde som prezidentom, chodíme každý rok na ich svetové turnaje, ale aj šampionáty IMMAF. S vedením máme pomerne dobré vzťahy. Sami vidia, že MMA sa u nás snažíme budovať veľmi efektívnym a progresívnym spôsobom,“ teší sa pozoruhodnej spätnej väzbe zo zahraničia.

Dôveru okolia si svojou prácou získal natoľko, že bol poverený dôležitou úlohou. „Niekedy minulý rok sa práve na ich turnaji zrodila myšlienka zorganizovať európsky šampionát u nás na Slovensku. Okamžite nám to odobrili a zanedlho sme dostali oficiálne povolenie. Veľmi ma teší, že sa všetko ubralo správnym smerom, priklonili sa k nám partneri a sen sa pomaly stáva skutočnosťou,“ s pocitom zadosťučinenia hovorí majiteľ Fighting Academy Veľký Krtíš.

Marcový európsky šampionát naberá každým pribúdajúcim dňom čoraz reálnejšie kontúry. Predzvesťou obrovskej kvality je taktiež obsadenie bojovníkov. Stredné Slovensko privíta zástupcov z každého kúta starého kontinentu. „Približne pred šiestimi mesiacmi sme na webe Smoothcomp spustili prihlasovací formulár. Doposiaľ evidujeme registrovaných zhruba šesťdesiat zápasníkov z krajín ako Francúzsko, Španielsko, Maďarsko či Rakúsko. Samozrejme, chýbať nesmie ani Česko a Slovensko,“ teší sa nemalému záujmu.

O cenné kovy bude chcieť zabojovať absolútna amatérska špička planéty. „Je tam rovnako početná skupina Čečencov a Dagestancov. Už dlhodobejšie sú ale usídlení vo Viedni, kde zároveň trénujú. Vo sfére bojových športov patria medzi absolútnu elitu. Všetko nasvedčuje tomu, že podujatie bude mať vysokú úroveň,“ so spokojnosťou v hlase hovorí Pavol Berky.

Viac exkluzívnych informácií o marcových Majstrovstvách Európy MMA amatérov organizácie XFC vo Veľkom Krtíši prinesieme na webe MaxMMA už čoskoro!

Zdroj: MaxMMA.sk