Dlhotrvajúci spor medzi bojovníkmi a UFC je na konci: Dana White si siahne hlboko do vrecka!

Zdroj: Instagram/@starkmediapro

Ani najlepšia MMA organizácia na svete sa nevyhne problémom. UFC ešte v roku 2014 obdržalo od niekoľkých bojovníkov hromadnú protimonopolnú žalobu, pričom experti predpovedali, že v prípade úspechu na súde sa môže odškodné vyšplhať až do hodnoty 1,6 miliardy amerických dolárov. To sa však nestalo a v stredu obe strany uzavreli dohodu, ktorá spor definitívne ukončila.

Počet žalobcov v prvej hromadnej žalobe predstavoval približne 1200 zápasníkov vrátane Cunga Leho (9-3), Jona Fitcha (32-8-2) či Brandona Veru (16-10). Tí americkú spoločnosť, ktorej šéfuje Dana White, obviňovali zo zapojenia do „schémy na získanie a udržanie monopolnej moci na trhu služieb elitných profesionálnych bojovníkov MMA“. UFC podľa nich dosiahlo tento cieľ tromi kľúčovými prvkami – exkluzívne zmluvy, nátlak a akvizície, ktoré eliminovali potenciálnych konkurentov.

Obojstranná spokojnosť

Aj keď od dátumu podania ubehlo už 9 rokov, stále nebolo nič jasné a proces sa neustále naťahoval. Dokonca sa pôvodná žaloba neskôr zlúčila so súvisiacimi prípadmi, medzi ktorými figurovala aj žaloba Kajana Johnsona (23-14-1) z roku 2021. Veci sa však urýchlili po tom, čo sudca Richard Boulware v stredu vydal príkaz na odloženie nadchádzajúceho konania, ktoré sa malo začať 15. apríla. Boulware dal navyše na predchádzajúcom pojednávaní najavo, že pokiaľ sa obe strany nedohodnú, k ďalšiemu odročeniu nepríde. Nuž, nátlak sudcu podľa všetkého padol na úrodnú pôdu.

„Dňa 13. marca 2024 spoločnosť TKO dosiahla dohodu o urovnaní všetkých nárokov uplatnených v oboch hromadných žalobách (Le a Johnson) v celkovej výške 335 miliónov amerických dolárov, ktoré spoločnosť a jej dcérske spoločnosti zaplatia v splátkach počas predpísaného obdobia. Podmienky budú zapísané v dlhodobej dohode a následne predložené súdu na schválenie,“ napísala spoločnosť TKO v tlačom vyhlásení.

Ak teda sudca Boulware podpíše túto dohodu, čo by v takýchto prípadoch mala byť len formalita, spor bude definitívne ukončený. UFC síce bude musieť zaplatiť odškodné vo výške 335 miliónov USD (približne 309 miliónov eur), no oproti odhadhu expertov je to stále veľmi prijateľná suma.

 Viac čerstvých informácií zo sveta bojových športov nájdete na webe MaxMMA!

Zdroj: TKO, mmafighting.com, Autor: Kamil Schreiber