Súperovi chcel predať olympijské zlato a postaviť dom matke: Šľachetná reakcia oponenta ho dojala

Zdroj: Instagram / @amirkingkhan

Rôzne odvetvia bojového športu už neraz potvrdili, že rivalita súperov v ringu či klietke vôbec nemusí robiť zlú krv v bežnom živote. Niekedy je to práve naopak a presne to je prípad bývalého profesionálneho boxera Amira Khana. Svojmu dávnemu oponentovi preukázal veľkú šľachetnosť v podobe finančnej podpory, ktorá pomôže pri stavbe domu pre jeho matku.

Na druhej strane príbehu stojí 52-ročný Mario Kindelán, dvojnásobný olympijský víťaz a trojnásobný svetový šampión ľahkej váhy. So spomínaným Khanom si svoje sily zmerali v roku 2004 na olympiáde v Aténach. Práve tam získal druhú zo svojich zlatých medailí, prvú mu na krk zavesili v roku 2000 na OH v Sydney. Hoci dosiahol na najvyššiu métu v živote športovca, profesionálom nikdy nebol. Pochádza totiž z Kuby, kde bol box 60 rokov zakázaný.

Jeho domovina dala tomuto športu zelenú až v minulom rok na základe zvláštnych obmedzujúcich predpisov. Predtým nebolo žiadnou výnimkou, že tamojšie talenty odchádzali zo svojho rodiska s cieľom presadiť sa v zahraničí. Kindelán k tomuto kroku ale nikdy nepristúpil a svoje skóre si zveľaďoval na amatérskej úrovni. Pred pár dňami sa obaja boxeri stretli opäť. Nie však v ringu, ale na akcii v Bahrajne. V Aténach ich zápas znamenal boj 17-ročného proti 33-ročnému. Tentoraz si už značne starší a skúsenejší vymenili pár slov mimo športoviska. Zo stretnutia začalo na sociálnych sieťach kolovať video, ktoré prezradilo zaujímavé okolnosti.

Momentálne už 36-ročný Brit prezradil, že kubánsky náprotivok mu na predaj ponúkol zlatú olympijskú medailu, ktorú získal po ich vzájomnom dueli v roku 2004. Rád by za ňu dostal 5 000 dolárov, ktoré chcel použiť na stavbu domu pre svoju matku. Khan ukázal, že srdce má na pravom mieste, takýto obchod odmietol a trval na tom, že financie dá Kindelánovi bez nejakej protihodnoty. Jedinou podmienkou bolo, že chce, aby si Kubánec svoj cenný kov navždy ponechal navždy.

„Bolo smutné takto vidieť trojnásobného amatérskeho šampióna, jedného z najlepších kubánskych amatérov a dvojnásobného olympijského víťaza. Bolelo ma, keď mi hovoril, že nemá peniaze, tak som mu nejaké dal. Nikdy by som mu medailu nevzal, pretože si ju zaslúžil. Som veľmi rád, že mi to povedal, pretože nikdy by som mu nedovolil tú zlatú medailu predať. Sľúbil, že to neurobí. Poslal som mu peniaze a dúfam, že teraz bude môcť postaviť dom svojej matke,“ uviedol Khan pre talkSPORT.

Zdroj: talkSPORT, MaxMMA.sk, autor