Prišli kvôli ním o majland: Pirátske prenosy súboja storočia prekročili všetky hranice

Zdroj: IG/@daznboxing

V polovici mája sme boli svedkami boxerského turnaja, ktorý sa zapísal do histórie. Jeho hlavnými protagonistami boli Tyson Fury a Oleksandr Usyk. Zápas storočia, za ktorý ho mnohí považujú, fanúšikom priniesol famóznu bitku, ktorá vzbudila záujem celého sveta. Tesný duel nakoniec zvládol Ukrajinec a stal sa tak prvým absolútnym šampiónom od roku 1999. Na toto veľkolepé meranie síl upreli zrak dokonca aj tí, ktorí bojové športy bežne nekonzumujú. Nie každý ju však sledoval spôsobom, ktorý by bol kóšer.

Promotéri organizácie sa tešili z neuveriteľných míľnikov, ktoré organizovaním turnaja v Riyadhe dosiahli. Jeden z organizátorov sa na platforme X hrdo pýšil dychberúcimi štatistikami. Napríklad počet celkových impresií sa vyšplhal na číslo 5,49 miliárd a hviezdny stret si v 137 krajinách nenechalo ujsť 564 miliónov divákov. Pre porovnanie, nedávne jubilejné podujatie UFC 300 sledovalo 2,49 miliónov fanúšikov. Ide tak o markantný rozdiel.

Tu to však nekončí. Nebyť nelegálnych streamov, tak by sme sa dnes bavili o úplne iných číslach. Daily Mail Sport zverejnil analýzu spoločnosti Yield Sec, ktorá odtajnila, že tento pirátsky spôsob využilo vyše 20 miliónov divákov. Spoločnosti zodpovedné za vysielanie televízneho prenosu prišli približne o 111 miliónov eur. Nejde teda o zanedbateľnú čiastku.

Jeden z dôvodov týchto obrovských čísel môže byť aj cena PPV, ktorá mohla odradiť niektorých milovníkov bojových športov. Z domu to diváci mohli pozerať za necelých 30 eur, čo však nie je až tak veľa, keď si uvedomíme, o akú historickú udalosť išlo. 20 miliónov hriešnikov však nie je úplne presný údaj. Pravdepodobne išlo o oveľa väčšie množstvo ľudí, pretože analýza spoločnosti Yield Sec výchádza z toho, že každé nelegálne vysielanie sledovala iba jedna osoba samostatne. Tak či onak, ide o najvyšší počet zaznamenaných pirátskych streamov, pri športovej udalosti, v histórii.

Vyjadril sa k tomu aj hovorca spoločnosti DAZN, ktorá zápas vysielala: „Športové pirátstvo je krádež. DAZN investuje značnú sumu do boja proti nemu, využíva technológie na sledovanie aktivity užívateľov a vzdeláva fanúšikov o rizikách. Môže sa zdať, že ide o trestný čin bez obetí, ale väčšina nelegálnych prenosov je poskytovaná zločineckými sieťami alebo so sebou nesie riziko phishingu a krádeže identity.“ Zároveň ľudí upozorňuje na to, aby nekazili šport a neriskovali stratu osobných údajov.

Kvalitné vybavenie pre bojové športy nájdete na Drillex.sk!

Zdroj: MaxMMA.sk Autor: Samuel Valent