Legenda českého MMA sa definitívne rozhodla: Posledný zápas, túto sobotu ukončím kariéru!

Zdroj: Instagram/@cajnak.p1

(PR ČLÁNOK)

Český MMA bojovník Petr Čajnák patrí medzi zakladateľov českej MMA scény. Aktívne zápasí už od 90. rokov a svoju bohatú kariéru ukončí na turnaji RFA 16 v Opave. V súboji s veteránom Kamilom Cibinskim sa pokúsi zanechať odkaz pre ostatné generácie. RFA 16 prebehne túto sobotu a môžete sledovať prostredníctvom PPV na stránke Realsport.tv.

Bez pravidiel a 20-minútové prvé kolo

Spomedzi všetkých svetovo najpopulárnejších je MMA tým najmladším a najdynamickejšie rozvíjajúcim sa športom. Petr Čajnák bol pri jeho zrode a spolu s Petrom Macháčkom či Danom Bartákom a ďalšími významnými osobnosťami zakladali českú MMA scénu. „Bolo to divokejšie. Volalo sa to ešte vale-tudo a bolo to bez pravidiel. Začínalo sa to pretvárať na dnešné pravidlá.

Ja som mal najdlhší zápas 34 minút. Prvé kolo trvalo 20 minút, minúta pauza, ďalšie kolo 10 minút, minúta pauza a opäť 10-minútové kolo. Bolo to iné, vždy bývali dvaja rozhodcovia – jeden v klietke a druhý mimo nej. Žiadny bodový, jeden musel vyhrať a druhý prehrať, čo bolo podľa mňa férovejšie než v súčasnosti,“ opísal priebeh zápasov.

Mali sme lepšiu fyzičku

Súčasná podoba zmiešaných bojových umení sa začala formovať až začiatkom nového tisícročia. „Keď porovnám MMA dnes a voľakedy vale-tudo, tak teraz je to technickejšie. Chalani sú oveľa lepšie pripravovaní, majú lepšie podmienky, čo sa týka regenerácie, výživy a vlastne všetkého. Vtedy sa vážilo v deň zápasu, čo bolo podľa mňa férovejšie.

Podstatné rozdiely sú v pripravenosti borcov, pretože vtedy to bol buď zemiar alebo postojár. Neboli sme síce takí komplexní, ale mali sme určite lepšiu fyzičku, keďže na rozdiel od súčasných 3×5 minút sme mali už len 20-minútové prvé kolo,“ porovnal dnešný svet MMA s tým spred 30 rokov.

Posledný zápas

Nič netrvá večne a vek sa jednoducho nedá zastaviť. Uvedomuje si to aj Petr Čajnák, ktorý na RFA 16 v Opave položí po zápase rukavice do stredu klietky. „V opave bude môj posledný zápas, ldho už teda neplánujem aktívnu kariéru. Už len tri týždne. Dokonca si myslím, že som mal byť už dávno v dôchodku, pretože budem mať 46 rokov, ale okolnosti urobili to, že posledný zápas bude v Opave, 13. apríla, kedy máme v ten deň s manželkou 6-ročné výročie,“ oznámila česká legenda.

Jeho súperom bude túto sobotu poľsko-slovenský bojovník Kamil Cibinski, ktorý sa významnou mierou pričinil o to, ako vyzerá v súčasnosti slovenská MMA scéna. „Kamila Cibinského hodnotím ako skvelého zápasníka. Na svoj posledný zápas by som nechcel nikoho ľahkého. Zápasí dlho, má 40 rokov, takže sme vekovo zhruba podobne na tom, aj keď som starší o 6 rokov.

Nemám vlastne proti nemu žiadne krivé slovo. Som rád, že vzal ten zápas a dúfam, že urobíme to bude ľudí baviť. Očakávam tvrdý súboj, kde sa pobijú dvaja starí chlapi a dokážu, že im to ide ako za mlada,“ predpovedá Čajnák, ktorý sa poslednýkrát predstaví v klietke túto sobotu v Opave.

Kvalitné vybavenie pre bojové športy nájdete na Drillex.sk!

Zdroj: MaxMMA.sk