Odísť na vrchole, alebo so štatútom legendy postupne vädnúť a vytrácať sa zo športu, ktorému ste obetovali všetko? To je večná otázka spájajúca sa so športovým svetom naprieč disciplínami. Len máloktorá hviezda je však schopná ukončiť kariéru v čase, keď sa jej darí a je stále na pomyselnom vrchole. Nie je mnoho športovcov, ktorí odišli do dôchodku so Stanley Cupom v ruke či po výhre v Lige majstrov. A podobné je to aj vo svete MMA.
Pilot Formula 1 Nico Rosberg, tenisová jednotka Ashleigh Barty, biatlonista Martin Fourcade, hokejista Ray Bourque či americký futbalista Ray Lewis. Tí všetci dokázali ukončiť kariéru na vrchole. Po svojom šiestom triumfe v NBA sa s basketbalom lúčil aj najslávnejší hráč Michael Jordan. Než sa z dôchodku o tri roky neskôr vrátil…
Na druhej strane tých, ktorí dokázali odísť do športového dôchodku v čase, keď stále boli schopní porážať špičku, dosiahli to, čo potrebovali dosiahnuť a svet si ich bude pamätať ako ultimátnych víťazov, ale stoja tí, ktorých výkony na sklonku kariér vädnú.
Prečítajte si tiež
Dana White ukončil špekulácie: Toto bude ďalší súper McGregora
Neexistuje športový fanúšik, ktorý by nepoznal meno Cristiano Ronaldo. Európsky šampión, päťnásobný víťaz Ligy majstrov a majiteľ piatich Zlatých lôpt je bez pochýb jedným z najlepších futbalistov histórie. Po odchode z Juventusu späť do Manchestru United išla ale jeho forma prudko dole a vo futbalovom svete sa začalo špekulovať, či je v špičkových európskych kluboch pre legendárneho Portugalca stále miesto.
Vrásky na čele českým hokejovým fanúšikom určite pridáva príbeh najväčšej domácej legendy Jaromíra Jágra, ktorý má za sebou skutočne úžasnú kariéru. Na jej sklonku ale bývalá hviezda Penguins, Rangers alebo Capitals laboruje so zraneniami a nepravidelne nastupuje za Rytierov z Kladna.
Vo svete MMA je vidieť to isté. Zmiešané bojové umenia preslávil Ír Conor McGregor (22-6), ktorý sa stal doslova svetovou hviezdou, prvým šampiónom UFC v dvoch divíziách zároveň a v rokoch 2013 až 2016 v UFC nenašiel premožiteľa. Odvtedy ale vyhral iba jediný zápas, o svoje tituly prišiel a vinou pravidelných excesov si šliape po vlastnom odkaze. Aj keď neustále hovorí, že sa čoskoro vráti a vezme si titulové opasky späť, nezostáva mnoho ľudí, ktorí by tomu verili.
S najťažším rozhodnutím športových hviezd, s rozhodnutím ukončiť profesionálnu kariéru, sa aktuálne stretáva aj tunajšia hviezda Karlos Vémola (35-7). Športový svet je neľútostný, keď sa hviezde darí, stoja za ňou davy, pokiaľ ale padá, tak z veľkej výšky a veľmi hlboko. Vémola, okolo ktorého sa pred desiatimi rokmi po jeho návrate z UFC formovala česká scéna, sa tešil obrovskému záujmu fanúšikov. Ich radosť za ten čas podporil dvadsiatimi piatimi výhrami. Lenže po prehre s rivalom Patrikom Kinclom (27-10) a nevýraznom výkone na Štvanici sa fanúšikovia otáčajú chrbtom a začína sa hovoriť o pozvoľnom Karlosovom odchode.
Prečítajte si tiež
Rozpor o výplatu v UFC! Bojovník žiadal peniaze aj bez zápasu…
Podľa kouča a stratéga vrcholových športovcov Víta Schlesingera mnoho jednotlivcov nevie nájsť ten správny čas na ukončenie kariéry a iba hŕstka z nich vie odísť skutočne na vrchole. „Spravidla sú to tí najlepší, ale aj u nich vídame príklady, keď sa to tak úplne nepodarí a legendárny jedinec dohráva kariéru trochu potupným spôsobom. Väčšinou ale tí, ktorí sa pohybujú v priemere, stále veria, že „raz“ dokážu vyhrať, stať zo znova šampiónmi. Preto mnohokrát svoje kariéry predlžujú a nevedia odísť včas. Je to však vždy o spokojnosti, pokiaľ si to športovec užíva, tak sa tomu nedá nič vytknúť,“ uvádza.
Svojim klientom s predstihom pomáha vyrovnávať sa s problematikou konca kariéry. „Mnoho z nich sa tejto témy bojí, vyhýba sa jej. V tejto súvislosti ide hlavne o sebapoznanie. Vrcholoví športovci často dlhé roky poznajú len jedinú činnosť – svoj šport. Nevedia si predstaviť, čo bez naučenej rutiny zloženej z tréningov a zápasov budú na druhý deň po ukončení kariéry robiť, čo bude s ich životom. Je ale dôležité pochopiť, že bojovník je len jeho aktuálnou rolou, ktorá raz skončí. To neznamená, že končí život alebo že sa človek stáva bezvýznamným,“ hovorí Schlesinger, ktorý pri činnosti s klientmi prepája tréning, stravu, regeneráciu aj prácu s mysľou. Jeho klientom je napríklad bojovník OKTAGONU Matěj Kuzník (18-8).
„Aby odchádzajúci športovec necítil prázdnotu a neupadol napríklad v krajných prípadoch aj do depresií, je potrebné si už počas aktívnej kariéry hľadať ďalšiu životnú úlohu. Mnoho bojovníkov sa venuje trénovaniu, niektorí majú vlastný podcast alebo sa snažia podnikať, to je výborný príklad. Napríklad tenistke Serene Williamsovej pribudla nová rola – úloha matky. Preto keď vlani ukončila kariéru a prišla o pozíciu tenistky, bolo to lúčenie síce boľavé a emotívne, ale rozhodne to bolo lepšie, ako keby žiadnu novú rolu zatiaľ nemala a musela ju po poslednom turnaji hľadať. Je to vždy o poznaní seba samého,“ pripomína Schlesinger.
Medzi jeho dlhoročných klientov patril aj dlhodobo úspešný český tenista Tomáš Berdych, ktorý sa po značnú časť svojej kariéry pohyboval medzi tými najlepšími. Aj tému ukončenia kariéry riešil Berdych so svojim koučom. „Tomáš bol so svojím koncom zrovnaný a vopred mal nastavené, že akonáhle nebude dlhodobo schopný držať krok s elitou, nemá pre neho tenis naďalej zmysel. K tomu došlo v momente, keď mal zranený chrbát, snažil sa hrať na maximum, ale limitovalo ho to natoľko, že už sa so špičkou nedokázal porovnávať. Pochopil svoju podstatu, dal maximum do svojej roly profesionálneho tenistu a keď skončil, tak je stále naplnený a šťastný človek,“ uvádza Schlesinger na záver.