Chcete sa dostať do UFC? Hľadač talentov elitnej organizácie radí, ako na to

Zdroj: UFC

Snom každého MMA zápasníka je dostať sa do najprestížnejšej organizácie sveta UFC. Avšak nie každému sa tejto pocty dostane. Hľadaním talentovaných bojovníkov sa zaoberá aj Mick Maynard, ktorý je jedným z hlavných matchmakerov zámorskej organizácie. O svojej práci toho veľa prezradiť nemôže, no v najnovšom videu predostrel, čo sú hlavné kritéria, podľa ktorých sa rozhodujú, s kým podpíšu kontrakt.

Lovcom talentov je už asi dvadsať rokov. Do UFC sa dostal v roku 2016, keď nahradil Joea Silva, ktorý odišiel do dôchodku. Jeho má v resumé, že bol prezidentom a vlastníkom organizácie Legacy Fighting Championship so sídlom v Houstone, ktorá mnohým bojovníkom pomohla rozbehnúť ich neskôr veľmi úspešné kariéry. Ide napríklad o Holly Holm, Henryho Cejuda či Sagea Northcutta.

V najslávnejšej MMA organizácii obsadil pozíciu viceprezidenta pre vzťahy s talentmi. Spolu so Seanom Shelbym zostavujú zápasy turnaje UFC, ktoré sa konajú každý týždeň. Shelby je matchmakerom pre mužskú bantamovú váhu cez divízie welterovej váhy, zatiaľ čo Maynard je zodpovedný za ženské divízie, mužskú mušiu váhu a divízie strednej až ťažkej váhy.

Ako sa dostať do UFC?

Aj keď neexistuje presný zoznam kritérií, ktoré sú pri hľadaní talentov rozhodujúce, Maynard najnovšie prezradil, čo dokáže najviac zavážiť. „Je strašne veľa aspektov, na ktoré sa ja a Sean zameriavame. Samozrejme sa musíme pozrieť na bilanciu, tiež na to, či zápasníci svoje duely ukončujú. Úprimne, pokiaľ neukončujú súpera na regionálnej úrovni, tak potom neprídu do najväčšej svetovej ligy a nezačnú vyhrávať pred limitom,“ nechal sa počuť vo videu od TKO Group Holdings.

Na sociálnych sieťach sa stým však veľa ľudí nestotožňuje. „Je to nebezpečný postoj. Ukončenie pred limitom môže vyzerať dobre na papieri, ale prídete o komplexnosť, ktorá robí bojovníkov skvelými. Ako zvládajú nepriazeň osudu, neskoré náročné kardio atď,“ napísal jeden z používateľov. Dodal, že niektorí si bezchybné skóre môžu vytvárať na slabých súperoch. „Vyhrávať je dôležitejšie ako ukončovať,“ pridal sa ďalší.

V súčasnosti majú bojovníci niekoľko ciest, ako získať vstupenku do UFC. Jednou z nich je si ju napríklad vybojovať v šou Dana White’s Contender Series, ktorá sa koná dvakrát do roka. Šancu v nej dostali už aj Martin Buday, Matěj Peňáz či Tereza Bledá. V hre je aj cesta cez šou „The Ultimate Fighter“ alebo turnaj Road to UFC. 

Maynard vyzdvihuje aj prácu UFC Performance Inštitútu, ktorý mladým prospektom ponúka zisk štipendia na pokrytie všetkých potrebných nákladov. Jeden otvorili v Las Vegas, jeden v Šanghaji v Číne a najnovšie už aj v Mexiku. „To, čo to robí pre región, je neskutočné. Zápasníci dostávajú štipendium, majú stravu, sú ubytovaní, majú svetový koučing, fyzioterapiu na s ej úrovni, špičkové zariadenia,“ nešetril slovami chváli.

Dodal však, že občas narazia aj na neopracované diamanty, ktorý si cestu vedia vydláždiť aj bez pomoci. „Samozrejme, že najprv hľadáte talent a chcete, aby z nich boli najlepší bojovníci na svete, ale potom zrazu dostanete Conora McGregora, ktorý má neskutočnú osobnosť a máte z ničoho nič úplne nové zviera, superhviezdu…“

 Viac čerstvých informácií zo sveta bojových športov nájdete na webe MaxMMA!

Zdroj: TKO Autor: Samuel Valent