VÉMOLA VS PIRÁT: Ako sa zrodila najdlhšia rivalita v histórii česko-slovenského MMA

Vémola vs Pirát (zdroj: IG/oktagonmma)

VÉMOLA vs PIRÁT. TERMINÁTOR vs KRIŠTOFIČ. Český šampión poloťažkej váhy OKTAGON MMA a bývalý dočasný šampión 84ky. Na turnaji OKTAGON 51 v pražskej O2 Arene na seba doslova narazí kosa na kameň. Dvaja nezmieriteľní rivali po rokoch konečne proti sebe nastúpia v klietke. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, ako sa rodila nevraživosť medzi opačnými pólmi česko-slovenského sveta zmiešaných bojových umení.

VÉMOLA vs PIRÁT: Vznik rivality

Prvé „trenice“ medzi Vémolom (36-7) a Krištofičom (16-6) sa datujú už do roku 2018, kedy slovenský bojovník úspešne pôsobil v reality šou OKTAGON Výzva II., ktorú napokon celú vyhral. Karlos však jeho výkon zhodil a skritizoval. „Dostalo sa mi do uší, že si ma na mušku zobrala pokazená T-800. Na muške som bol veľakrát, pozrite si na Sherdogu ako všetci dopadli. Rozoberiem ho tak, že z neho bude radiátor. Jednostranného zápasníka sa nebojím. Neklam ľudí, že sa ťa bojím. Tí, ktorí si myslia, že prehrám v prvom kole, tým zavriem ústa,“ uviedol vtedy Slovák.

Poriadne ho zmlátim. Diváci chcú vidieť ako toho arogantného chlapa zbijem. Vie, ako by ten zápas skončil, je to iba otázka času. Budem ho tri kolá hádzať, má medzery v stand-upe, on iba rozpráva. Jeho diéta sú pivo a halušky. Aj keby sa bijeme na Slovensku, diváci budú na mojej strane. Budem ti to opakovať tak dlho, kým ťa nezbijem. OKTAGON ťa predo mnou chráni,“ kontroval Vémola, ktorý naplno rozbiehal svoju kariéru po konci v UFC. Na pôde Českej republiky a Slovenska bolo v tom čase jeho meno spojené s organizáciou XFN.

Terminátor rodákovi z Bernolákova poslal jasný odkaz. Háčik však bol v tom, že nepôsobili v tej istej organizácii. „Pirát dostal ponuku. Je to len o tom, aby som sa dohodol s XFN a OKTAGONom, aby sme si dali zápas tam. On vie, ako by to dopadlo. Je to fejkový champ. Môže sa len náhodne trafiť, nemá ma čím poraziť.“ Pirát sa rozhodol ostať verný OKTAGONu, čo bolo v čase, kedy táto organizácia bojovala o miesto na výslní so spomínaným XFN.

Karlos Vémola sa stal súčasťou OKTAGON MMA v úvode roka 2019. Terminátor, rovnako ako Pirát, štartovali na turnaji OKTAGON 11 v Ostrave. Na tlačovej konferencii pred týmto podujatím sa niekdajší účastník UFC (2-4) opýtal fanúšikov či chcú vidieť, ako Krištofiča zbije vo vzájomnom zápase. „Potom, ako si zoberiem titul vo welteri, nastúpim proti tebe,“ povedal Pirát, s čím Karlos súhlasil. Jeho pôvodným cieľom po odchode z XFN nebol zápas s Attilom Véghom (33-9-2), ako si mnohí myslia, ale práve meranie síl s Bernolákovčanom.

VÉMOLA vs PIRÁT: Spiaca nevraživosť

Okolnosti nabrali iný spád. Karlos Vémola sa dohodol na zápase s Attilom Véghom, proti ktorému nastúpil na jeseň 2019 na turnaji OKTAGON 15 v pražskej O2 Arene. Išlo o zápas storočia, ktorý skončil nečakaným KO v prvom kole v podaní slovenského borca. Rivalita medzi Terminátorom a Pirátom dostala pauzu, česko-slovenská scéna MMA sa zamerala na iné dvojice, zápletky a slovné prestrelky medzi jednotlivými bojovníkmi.

Aj keď to nebolo verejne prezentované, Vémola sa s Krištofičom stále nemali radi. Terminátor po prehre v Véghom nabral sedemzápasovú sériu víťazstiev, Pirát skončil vo welterovej kategórii a prešiel do strednej váhy. Tam v júli 2021 za českú ikonu zaskočil a v bitke o dočasný titul 84ky zdolal na OKTAGON 26 poľského Marcina „Cyborga“ Naruszczku (23-13-2). Po tomto meraní síl vbehol do klietky aj Karlos, ktorý bol mužom, čo mal Poliakovi pôvodne čeliť. Z duelu ho ale vyradili problémy s rukou.

„Nudili ste ľudí, fanúšikovia museli robiť mexické vlny. A pokiaľ predvedie taký výkon proti mne, tak nemá šancu. Ten titul bude späť, kde má byť. Attila pomáhal Baba Yagovi, Ďatelinkovi a nepodarilo sa im to. Nepodarí sa to ani Pirátovi,“ povedal vtedy zrejme najznámejší zápasník česko-slovenskej scény. „Karolko skončí. Keď budem mať na prípravu viac ako dva týždne, výkon bude lepší,“ stroho zhodnotil Krištofič, ktorý sa dočkal opasku. I keď iba dočasného.

VÉMOLA vs PIRÁT: Titulová bitka v 84ke

Samuel Krištofič mal proti Karlosovi Vémolovi nastúpiť na turnaji OKTAGON 30 v boji o titul strednej váhy. Terminátor pôvodne nechcel ísť do modrého rohu, pričom hrozilo, že na tom padne celý duel. Napokon ale súhlasil, pod podmienkou, že Pirát dá do hry všetky peniaze. Inými slovami, víťaz berie všetko a porazený nezarobí ani euro. „V momente, keď bude mať pás cez rameno, budem prvý, kto si poň príde. Vo wrestlingu si zoberiem späť, čo mi patrí,“ zneli vtedajšie Vémolove slová.

„O akom opasku hovoríš? Veď si oň prišiel. Hlavne, aby si navážil. Pošlem ťa do dôchodku a znesvätím tvoje telo. Konečne sa nebudeš váľať ako predtým. Si zlý vo svojom srdci, žiadna milosť, Karlítko,“ odpovedal Slovák, v tej chvíli jeden z TOP 5 najsledovanejších bojovníkov organizácie OKTAGON MMA.

Reakcia z Česka na seba nenechala dlho čakať: „Hovorí, že sa váľam a čo robil on? Už pred zápasom s Ďatelinkom tvrdil, že ma porazí. Nemá šancu na to, aby dominoval. Najprv si uzdravím lakeť, potom si zoberiem opasok,“ pridal KTV. Nebolo však tajomstvom, že aj vzhľadom na zdravotné problémy mu robila ťažkosti váha do 84 kilogramov.

„Ak ťa boli rúčka, povedz a ja budem obhajovať proti niekomu inému. Ak si naozaj taký zadubený egocentrik, tak ti odporúčam nejakého psychiatra. Majte čistú myseľ a počúvajte, čo hovorí, je to podvodník, starý automatár. Povedz pravdu, prečo náš zápas ešte nebol, ako si ušiel do XFN. Iba každému nakladáš a urážaš,“ soptil vtedy Pirát, ktorý bol v 22 zápasoch svojej kariéry ukončený iba jeden jediný raz.

Vyvrcholenie veľkej rivality s titulovou čerešničkoou na torte ale neprišlo. Vémola mal pretrvávajúce problémy s rukou a nebol schopný do zápasu nastúpiť. Samuela Krištofiča tak čakala výzva v podobe Patrika Kincla (27-10). S ním išiel do súboja o titul 84ky, ale prehral na body a o dočasný titul prišiel. „Ani jeden z nich nepredviedol nič, čoho by som sa obával. Od oboch som očakával viac,“ neodpustil si komentár autor najrýchlejšieho KO histórie OKTAGON MMA.

VÉMOLA vs PIRÁT: Rivalita opäť ožíva

Karlos Vémola po získaní titulu v poloťažkej váhe na OKTAGON 47 v Bratislave uviedol, že do konca jeho kariéry ostávajú dva zápasy. Dal si za cieľ naplniť trilógiu s Patrikom Kinclom a následne vyzvať do odvety Attilu Végha. Ambícia číslo 2 sa mu podarí v roku 2024 v odvete storočia a vo finále jeho kariéry. Požiadavka číslo 1 ale neklapne, Kincl sa rozhodol, že bude radšej na OKTAGON 51 v pražskej O2 Arene svoj titul v middleweight obhajovať proti Vlastovi Čepovi (12-2).

V legendárnej českej hale sa však Terminátor chcel rozlúčiť vo veľkom štýle, preto vedel, že jeho protivník musí mať grády. Voľba padla na Samuela Krištofiča. Stará rivalita dostala nový náboj, trashtalk, ktorý bol akýmsi spôsobom odložený, sa obnovil. „Pirát bude priberať, ja budem zhadzovať a budem ho nenávidieť. Túto váhu si vyplakal, chce ma potrápiť, pretože s Karešom (XFN) aj Cvernom (FNC) šiel v ťažkej váhe,“ reagoval KTV na dohodnutú váhu do 88 kilogramov.

Tentokrát ale nechýbajú, na rozdiel od minulosti, aj slová rešpektu. „Aj napriek tomu, že ho ako človeka nemám rád, musím dať pred ním klobúk dolu. Zobral ten zápas, aj keď viacerí ho odmietli,“ zneli nedávne slová muža, ktorý vyryl do histórie česko-slovenského MMA večnú brázdu.

„Už to začína. Karlíta vymažem. Znova klame a vymýšľa si, ja som si žiadnu váhu nepýtal, ale bola stanovená organizáciou. Klamár. Aj tety v potravinách vedia, kto je Vémola. Niektorí to berú tak, že to, že s ním idem do zápasu, je výhra. Ale to nie je výhra! Je to zápas. Karlos je najpopulárnejší a najznámejší a múti vodu, jeho meno sa skloňuje všade. Aj po marketingovej stránke je to najväčší zápas mojej kariéry,“ uvedomuje si borec, ktorý bojoval o titul nielen v strednej váhe, ale aj vo welteri.

Viac ako päť rokov odkazov, nevraživosti, slovných útokov a trashtalku. Rivalita VÉMOLA vs PIRÁT dostane 29. decembra 2023 na turnaji OKTAGON 51 svoju korunu a konečne sa verejnosť dozvie, kto z týchto dvoch je lepším bojovníkom.

Zdroj: MaxMMA.sk, OKTAGON MMA, autor Jakub Vaverka