V pasci politických konfliktov: Obrovský talent UFC mal mať zápas, krajina mu ale zamietla víza

Zdroj: Instagram/@mokaev_muhammad

Na amatérskej úrovni ničil jedného protivníka za druhým a ani v jednom z 23 prípadov nespoznal pocit prehry. V nastolenom trende pokračuje aj medzi profesionálmi a na jeho konte nesvieti ani jediný nezdar. Z deviatich profi triumfov zaknihoval štyri v slávnom UFC. Talentovaný a mnohými obdivovaný Muhammad Mokaev však teraz rieši pomerne závažný problém – vrásky mu robia neudelené víza.

Za oponou celej situácie sa skrýva pôvod zápasníka, ktorý je v zámorskej organizácii označovaný za veľký prísľub. Narodil sa totiž v ruskom Bujnaksku, mesto spadá do autonómneho Dagestanu. Premožiteľa síce ešte nespoznal, svoj talent a umenie niekoľkokrát potvrdil, získal si pozornosť a priazeň viacerých fanúšikov i znalcov, no v tomto prípade to nehrá žiadnu rolu.

Potrebné víza mu nechce udeliť Veľká Británia. Pred koncom októbra ho však čaká duel na turnaji UFC 294 v Abu Dhabí, kde bude jeho súperom skúsený oponent Tim Elliott (19-12-1). Mokaev i jeho priaznivci veria, že do zápasového termínu sa všetko urovná a bude tak môcť nastúpiť. Svoju frustráciu zo spomínaných okolností vyjadril na Twitteri.

„Prečo Veľká Británia vždy zamietne žiadosť o vízum pre ruských občanov. Prečo nevinní ľudia nemôžu cestovať pre hlúpe politické konflikty?“ sťažoval sa. Nádej svetového bojového športu teda podobné situácie vníma ako veľmi nespravodlivé i brániace predviesť sa v klietka aj tým najžiarivejším hviezdam.

Nepríjemnú skúsenosť rovnakého rázu ale nezažíva po prvý raz. V roku 2021 bolo po viacnásobnej žiadosti zamietnuté aj vízum jeho manželky. Muhammad následne čelil právnym problémom. Prekvapivé je najmä to, že “The Punisher“ samotnú krajinu viackrát reprezentoval a pod jej vlajkou získal rôzne úspechy a ocenenia.

V Spojenom kráľovstve je už 11 rokov. Dôvodom bol jeho útek pred politickým prenasledovaním v rodnom Dagestane. Keď sa ale tešil na príchod manželky, veci sa začali rýchlo komplikovať. Khava Eldarbekova víza nedostala, nemohla sa tak stretnúť s Mokaevom a rovnako jej nebolo umožnené ani spoznanie sa s manželovým otcom. Krajina jej totiž neverila, že územie potom dobrovoľne opustí. Možno práve to dodalo bojovníkovi značnú dávku negatívnych emócii aj pri riešení terajšieho problému.

Zdroj: MaxMMA.sk, autor