Úspešný tréner sa rozrozprával o príprave Lajoša Kleina: Čo sa mu na ňom podarilo zmeniť?

Zdroj: OKTAGON MMA

Lajoš Klein (20-4-1) je prvým slovenským bojovníkom, ktorý sa dostal do UFC a v najlepšej lige sveta si každým zápasom buduje lepšie renomé. Na túto vysokú úroveň sa ale nedostal len svojou zásluhou, ale výrazne mu dopomohol aj skúsený tím odborníkov. Ten stojí vždy po jeho boku a šéfuje mu Ján Hudák (2-5).

Niekdajší bojovník ľahkej váhy je momentálne špičkovým trénerom v Spartakus Fight Gym, kde sa stará o prípravu viacerých zápasníkov vrátane nášho hviezdneho reprezentanta. Práve to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo bol pozvaný do obľúbeného podcastu MMA Trojka. „Je to iné. Pri Lajošovi staviame na profesionálnejšom tíme, aby mal na každú činnosť k dispozícii výlučného špecialistu,” začal vysvetlením rozdielu v príprave bojovníkov na československej úrovni a UFC.

Hudák tak nie je jediným trénerom, ktorý sa stará o Kleinov rozvoj. Dopĺňajú ho ďalší dvaja vysokokvalifikovaní odborníci. „Zo začiatku to nebolo úplne ideálne. Potrebovali sme sa ako celý tím zohrať, pretože nie sme všetci z jedného mesta. Teraz si to však už sadlo. Každý vie, aká je jeho úloha a každý vie, čo má v akej fáze prípravy robiť,” pochvaľoval si fungujúcu spoluprácu.

Príprava na zápas je náročný proces, ktorý v priemere trvá dva až tri mesiace. V neobvyklých prípadoch môže byť táto doba aj kratšia. Kondícia sa už dávno nebuduje len tvrdými tréningami, no rovnako dôležité sú stravovacie návyky či vhodná regenerácia. Práve pretrénovanosť označil bývalý vojak ako hlavný dôvod dvoch prehier, ktoré si “Mr. Highlight” pripísal v UFC. „Všetci hovoria, že jeho najväčším problémom bolo zhadzovanie do perovej váhy, ale podľa môjho názoru bol extrémne pretrénovaný. Ak má Lajoš nejaký cieľ, ide do toho a ani si neprizná, že je unavený. Už sa však naučil počúvať a oddychovať,” vysvetlil, v čom nastala zmena.

Klein momentálne v lige majstrov ťahá štvorzápasovú šnúru bez prehry a postupne stúpa rebríčkom vyššie a vyššie. Nastavený režim tak očividne výborne funguje, no to nie je žiadne tajomstvo. „Najdôležitejšie pre nás je, aby sme si urobili kalendár, a tak vidíme, koľko týždňov je ešte pre nami a čo nás ešte čaká. Následne si my tréneri pozeráme videá nášho nadchádzajúceho súpera a študujeme jeho silné a slabé stránky. Videorozbory však samotného Lajoša príliš nelákajú,” prezradil Hudák na záver.

Zdroj: MaxMMA.sk