Umelá inteligencia miesto rozhodcov? Kincl a Dvořák sa vyjadrili k problémovému bodovaniu v MMA

Zdroj: Instagram.com/patrik_kincl

MMA je stále veľmi mladý šport, ktorého pravidlá sú často rozoberanou témou. Fanúšikovia, bojovníci či tréneri zvyknú kritizovať bodovací systém a nesúhlasiť s rozhodnutiami rozhodcov. Na túto tému sa v podcaste Nejlepší PODCAST vyjadril aj český zástupca v UFC David Dvořák, či šampión strednej váhy Oktagonu Patrik Kincl.

Moderátor Mr.Kubelík sa svojich hostí opýtal, ako vnímajú bodovanie v MMA, ktoré sa až príliš často líši medzi jednotlivými rozhodcami. Ako prvý sa vyjadril David Dvořák. „Už niekoľko rokov nesúhlasím so systémom bodovania, keďže často napríklad boxerský rozhodcovia bodujú zápasy UFC. Hneď po zápase vznikne štatistika úderov a ďalších údajov. Okrem toho sú v klietke aj kamery. Tak nech sa vyvinie algoritmus, ktorý spočíta údery, aktivitu, pohyb. Potom nebudeme potrebovať na každej strane rozhodcov, ktorí to vidia úplne rozdielne, nedajbože jednému zápasníkovi fandia. Za mňa by tam teda nemal byť tento ľudský faktor“.

Patrik Kincl by ľudský faktor úplne neodstránil, no taktiež by prišiel s viacerými inováciami. „Ľudský faktor, aj keď má často mnoho chýb, je potrebný. Je totiž možné, že zápasníci by sa snažili umelú inteligenciu oklamať napríklad ľahkými údermi, pričom by na základe toho mohli vyhrať zápas. Ľudský faktor, ktorý by zhodnotil razanciu úderov by tam mal byť. Zároveň si myslím, že by malo ísť o bývalých zápasníkov, ktorí majú po kariére a netrénujú so zápasníkmi, ktorým rozhodujú zápasy“.

Patrik pokračoval v zmenách, ktoré by zaviedol. „Ďalej by som úplne zmenil bodovací systém, ktorý je prevzatý z boxu. Všetci vieme, že box a MMA sú dva odlišné športy a MMA by si podľa mňa tiež zaslúžil vlastné pravidlá, vlastné bodovanie. Tiež by sa po každom kole mali zverejňovať bodové lístky, aj keď by na základe toho mohlo dojsť k väčšiemu taktizovaniu“.

Ako spomenuli všetci bojovníci v podcaste, aby sa niečo skutočne zmenilo, musí prísť záujem z UFC alebo inej poprednej organizácie. Až potom by sa tieto inovácie mohli dostať aj k nám. Všetci sa však zhodli, že v najbližšej dobe pôjde pravdepodobne všetko po starom.

Zdroj: YouTube.com