Srdcervúci príbeh novej tváre OKTAGONu: Cítil vinu za smrť syna. Od samovraždy ho zachránil sľub

Zdroj: MMA Junkie

Neexistuje väčšia bolesť ako smrť vlastného dieťaťa. Túto stratu možno označiť ako stelesnenie nespravodlivosti. S odchodom potomka zomiera aj veľká časť rodiča. Smutnú tragédiu zažil tiež Christopher Daniel (9-3-1). Keď si v hlave prehráva spomienku na najhorší deň života, je to ako horor, ktorý už videl nespočetne mnohokrát. Večer pred úmrtím syna vyslovil vetu, ktorou chcel odvrátiť jeho pozornosť. Ani sám netušil, že sa napokon stane jeho životnou motiváciou.

Najhorší deň života

Bolo to ako v každý ďalší obyčajný deň. Otec dvoch detí Christopher Daniel sa v roku 2015 vrátil po pracovnej zmene domov. „Videl som jedného syna, ako pozerá televíziu. Mal jeden a pol roka, takže ešte nevedel poriadne rozprávať. Toho druhého som hľadal, pýtal som sa, kde je. Prezrel som úplne celý dom,“ vrátil sa dávnejšie v rozhovore pre MMA Junkie k momentom, z ktorých naskakujú zimomriavky.

Vtedy 24-ročný Američan odchádzal ráno do automobilky v snahe byť dobrým otcom a finančne zabezpečiť rodinu. Ani v sne si nepredstavoval, aké trpké chvíle ho čakajú o niekoľko hodín neskôr. Štvorročného syna Jaydena už v ten deň živého neuvidel: „Vyšiel som teda na dvor. Uvidel som ho v bazéne, tvárou dole…“

Trúchlenie, zármutok a bolesť. To je iba malá časť pocitov, ktoré sa v ňom okamžite začali odohrávať. „Pociťoval som vinu. Prečo som šiel do práce? Boli peniaze dôležitejšie ako to, aby som bol so svojím synom? Keby som v ten deň nešiel do práce, môj syn by žil. Držal by som ho, rozprával sa s ním, mohol ho pobozkať,“ cítil sa byť zodpovedný za osudný moment.

Na dvojicu bratov mala dávať pozor Danielova matka. V dome síce bola prítomná, no na chvíľu zaspala. „V tej chvíli som na mamu zanevrel. Zanevrel som aj na najmladšieho syna, pretože som mal pocit, že som stratil najväčšiu časť seba. Bol ako môj brat, najlepší priateľ, moje všetko,“ stále živo spomína na hororové obdobie spred necelých deviatich rokov.

Christopher sa považuje za silného introverta. O to náročnejšie pre neho boli nadchádzajúce týždne. Uzavrel sa sám do seba, odlúčil od blízkych a najskôr odmietal akúkoľvek pomoc okolia. „Upadol som do hlbokej depresie. Takmer každý deň som chcel spáchať samovraždu. Nechcel som hovoriť s ľuďmi o tom, ako sa cítim, o svojich frustráciách,“ priznáva. Popri negatívnych myšlienkach sa mu ale v hlave vynorila jedna špecifická. Čerstvá spomienka zmenila absolútne všetko.

Sľub ako životná motivácia

Práve deň pred tragickou udalosťou trávil so svojím synom. Spoločne sedeli v obývačke na gauči a rozhodovali sa, čo sledovať v televízii. Voľba napokon padla na podujatie UFC. Zdĺhavá karta ale postupne začínala Jaydena čoraz viac nudiť. „Ocko, môžeme si pustiť niečo iné?,“ spýtal sa, pričom túžil sledovať rozprávky.

„Nie, pokračujme v sledovaní ešte aspoň pol hodinu,“ odpovedal mu otec, ktorého turnaj zaujímal a chcel sa dočkať ďalších zápasov. Boj potomka o zmenu programu však pokračoval typickou detskou otázkou: „Prečo?“ Christopher Daniel ostal na malú chvíľku zaskočený. Neskôr vytiahol z talóna odpoveď, ktorú vôbec nemyslel vážne. „Pretože ma jedného dňa uvidíš v televízii, ako bojujem v klietke presne takto,“ odvrkol a rázom bolo po debate. Argument stačil na to, aby si obaja užili zvyšok večera.

Na prvé počutie nevinná konverzácia sa vo finále stala spomienkou s neodškriepiteľnou silou. „Len som žartoval. Keď na druhý deň zomrel… Povedal som si, človeče, dal si mu sľub, že ťa uvidí bojovať v televízii…,“ zamyslel sa a odštartoval kariéru v bojových športoch. Zo sľubu sa stal cieľ, životná motivácia a zároveň dôvod pokračovať ďalej.

Nový začiatok

Rozhodnutie naskočiť na koľaj MMA sa s odstupom času ukázalo ako skvelá voľba. Z hobby sa veľmi rýchlo stala zanietenosť. Tento šport mu pomohol vyrovnať sa aj po psychickej stránke. Obrovskú zásluhu na tom má Jim Alers. Bývalý bojovník UFC si ho vzal pod svoje krídla. „Bol tu od prvého dňa po tragickej udalosti. Hoci som pracoval na plný úväzok, vždy robil maximum. Ak som do toho dával 100 percent, on dal 110. Neustále ma držal pri zodpovednosti, aj keď som prehral, vrátil ma späť. Keby nebolo jeho, nebol by som chlapíkom, akým som dnes,“ vďačí svojmu trénerovi, mentorovi a priateľovi v jednom držiteľ hnedého opasku v brazílskom jiu-jitsu.

Na tragickú udalosť spojenú s predčasnou smrťou syna síce nikdy nezabudne, ale vyrovnať sa s ňou dokázal maximálnym možným spôsobom. Odpustil nielen matke a druhému synovi, ale predovšetkým sebe. „Nebojte sa hovoriť o svojich pocitoch. Nie je to ženská vlastnosť, nerobí to z vás poserov. Všetci sme ľudia, máme emócie, ktoré zo seba musíme vydať. Ak ich v sebe držíte, len sa pomaly zabíjate. Nemá to zmysel. Hovorte nahlas,“ odkazuje ľuďom, ktorí sa môžu ocitnúť v podobnej nepriazni osudu.

„Je to smutný príbeh, ale, žiaľ, je môj. Nesnažím sa len využiť MMA, aby som bol slávny. Robím to pre sľub, ktorý som dal svojmu synovi. Využiť všetko, čo sa mi stalo, aby som bol inšpiráciou pre ostatných. Pre rodičov, ktorí tiež prišli o svoje dieťa,“ zdieľa Christopher Daniel svoje inšpiratívne posolstvo s verejnosťou.

Americký amatérsky šampión organizácie Combat Night sa už čoskoro predstaví na pôde OKTAGON MMA. Podľa mnohých zahraničných expertov klope s pozoruhodným skóre 9-3-1 na dvere prestížnej UFC. Ďalšou prekážkou v jeho ceste za naplnením sľubu bude 27. januára v Manchestri waleský obľúbenec Aaron Aby (15-8-1).  

Zdroj: MaxMMA.sk