Šialené číslo! Procházku kontrolovali na každom kroku: Absolvoval enormný počet dopingových testov

Zdroj: Instagram / @jirkaprochazka

Po zranení Jona Jonesa (27-1) sa stal hlavným ťahákom galavečera UFC 295. Jiří Procházka sa v slávnej hale Madison Square Garden predstaví v hlavnom zápase poloťažkej váhy proti Alexovi Pereirovi (8-2). Teraz svet bojových športov obletela zaujímavá informácia o počte dopingových testov, ktoré musel český zápasník v nie tak dávnej minulosti absolvovať.

Od posledného vystúpenia rodáka z Hostěradic ubehlo už viac ako 16 mesiacov – 11. júna 2022 si v titulovom dueli zmeral sily s Gloverom Teixerom (33-9). S Brazílčanom predviedli divákom dlhé predstavenie, ktoré Procházka ukončil až 28 sekúnd pred koncom submisiou Rear Naked Choke. Následne si mohol naplno užívať pocit šampióna.

“BJP“ však nezaujal iba pozornosť vášnivých fanúšikov a celej bojovej scény, posvietila si naňho totiž aj antidopingová agentúra USADA, ktorá osem rokov spolupracovala s UFC. Ich spolupráca ale bola pre d nedávnom oficiálne ukončená.

„Vzťah sa stal neudržateľným vzhľadom na vyhlásenia vedúcich predstaviteľov UFC a ďalších osôb, ktoré spochybnili zásadný postoj USADA. Ten deklaroval, že McGregorovi nebude umožnené zápasiť bez toho, aby bol najmenej šesť mesiacov v testovacom fonde,“ vysvetlil Travis Tygart, generálny riaditeľ agentúry. Obchodný riaditeľ UFC Hunter Campbell však s týmto absolútne nesúhlasil.

Ešte pred ukončením kontraktu si spomínaná inštitúcia dala veľmi záležať na tom, či Procházka neobchádza pravidlá. USADA bola veľkým výkričníkom pre všetkých bojovníkov zo svetovo uznávanej organizácie. Minimálne polrok pred svojím vystúpením na zámorskej pôde musel každý z nich počítať s náhodnou kontrolou. Pre športovcov to znamenalo odovzdanie dvoch vzoriek, ktoré museli byť čisté. Počas 12 mesiacov absolvovali v priemere 15 testov.

Jiří sa ale zaradil do kategórie nezvyčajných výnimiek. S pracovníkmi agentúry sa vídaval tak často, že si s nimi mohol doslova potykať. Tí ho totiž za kalendárne obdobie roku 2022 skontrolovali až neuveriteľných 64-krát. Druhým v tomto poradí bol Paulo Costa (14-2), ktorý absolvoval o 44 testov menej. V roku 2023 sa ale brazílsky borec vedel vžiť do kože Procházku, pretože si prešiel 63 testami.

Svoje k tomu vie povedať aj slovenský talizman Ľudovít Klein (20-4-1), ktorý pre program RestDay uviedol: „Vždy musíš hlásiť svoju polohu, kde budeš v daný čas. Každý jeden deň. Môžu prísť naozaj kedykoľvek. Často sa stáva, že v nedeľu ráno okolo piatej alebo šiestej hodiny u mňa doma niekto zvoní.“

Českého šampióna konflikty medzi antidopingovou agentúrou a UFC trápiť nemusia. Zachoval si status absolútneho profesionála a všetko zvládol s gráciou i bez poškodenia svojej povesti. Môže sa tak pripravovať na bitku o opasok poloťažkej váhy, ktorá ho v New Yorku čaká 11. novembra.

Zdroj: MaxMMA.sk, autor