Prehral, ale tešil sa: Brazílčan z UFC podľahol súperovi s Downovým syndrómom

Zdroj: Instagram / @ecvitoria

Existuje vo svete športu a zmiešaných bojových umení prehra, ktorá poteší? Odpoveď znie áno. Svoje by o tom vedel povedať Jailton Almeida (20-2). Brazílčan má v UFC vyhliadky na opasok ťažkej váhy, tentokrát však svoje kariérne ambície odložil bokom a rozhodol sa pre ušľachtilý čin. V rodnom meste sa výrazne pričinil k splneniu sna svojho krajana. Zo strany bojovníka i samotných organizátorov šlo o krásne gesto.

Posledný neúspech “Malhadinha“ sa datuje k marcu 2022, keď na pôde Submission Circus prehral grapplingový duel na rear naked choke. Odvtedy už pocit prehry nespoznal a v UFC zaknihoval päť víťazstiev za sebou. V rebríčku si tak značne polepšil a pýta si titulovú šancu. Rok 2024 ale začal sústredením sa na inú záležitosť, a tou bola nezištná pomoc. Do klietky totiž zámerne vstupoval s vedomím, že zo zápasu neodíde ako víťaz.

Všetko sa to upieklo pre Alvara Borgesa – brazílskeho športovca s Downovým syndrómom. Tridsaťdvaročný Almeida priložil ruku k dielu a spolu s organizáciou Demo Fight pripravili zdravotne znevýhodnenému borcovi nezabudnuteľný deň. Skúsený obor sa v hlavnom meste spolkového štátu Bahia postavil zoči-voči práve Borgesovi a pod pravidlami MMA si po šiestich rokoch pripísal prehru. Za celou situáciou ale stojí dobroprajný zámer.

K samotnému súboju však treba uviesť, že Borgesovi nemožno uprieť snahu a istú dávku schopností. Vyskúšal si aj to, aké je byť na zemi v dominantnej pozícii a svojho oponenta napokon donútil odklepať. Almeida ho následne zobral na svoje ramená a pred publikom mu doprial pocit šampióna. Celé to umocnil aj fakt, že víťaz merania síl obdržal aj majstrovský opasok. „Som veľmi rád, že sa môžem tejto akcie zúčastniť a pomôcť Alvarovi splniť jeho sen o tom, že bude opäť bojovať v MMA,“ uviedol k exhibícii zápasník z najznámejšej organizácie sveta.

Promotéri celej akcie pre MMA Fighting prezradili, že podobné počiny by radi zaradili do programu každého svojho podujatia. Chcú takto plniť túžby ostatných, prispieť k dobrým činom a zároveň hľadať nové talenty. Pozornosť Almeidu už teraz smeruje k 9. marcu, keď na turnaji UFC 299 vyzve v boji ťažkých váh Curtisa Blaydesa (17-4).

Zdroj: MMA Fighting, MaxMMA.sk