OKTAGON FLASHBACK FRIDAY #4: Keď Klein v súboji talentov ukázal, že má potenciál na UFC…

Ľudovít Klein (zdroj: OKTAGON MMA)

Takmer sedem rokov ubehlo od usporiadania prvého turnaja OKTAGON MMA. Expresne napredujúca československá organizácia spravila za toto obdobie enormný pokrok a dnes patrí zaslúžene k výstavným skriniam európskych líg zmiešaných bojových umení. Dokážete si však ešte spomenúť na jej úplné začiatky? Uľahčí vám to nová pravidelná rubrika z dielne MAX MMA s názvom OKTAGON FLASHBACK FRIDAY.

Z každého podujatia vyberáme jednu konkrétnu konfrontáciu, ktorú si dôkladne pripomenieme a zanalyzujeme po všetkých stránkach. Na vychýrených odborníkov sa ale hrať neplánujeme, preto o odborné vyjadrenia súvisiace s výkonmi jednotlivcov vždy požiadame tých povolanejších. Každý piatok klikaj na web MAX MMA a poď si s nami postupne prejsť pozoruhodnú cestu giganta domácej scény. Práve čítaš časť s poradovými číslom štyri. Ak si teda zmeškal predchádzajúcu, klikaj SEM.

OKTAGON 5: RT TORAX ARENA, OSTRAVA

V marci 2018 sa organizácia OKTAGON MMA predstavila v šesťtisícovej ostravskej RT TORAX Arene, známej aj pod názvom Zimný štadión Ostrava-Poruba. Nabitá karta ponúkla v akcii vychádzajúce hviezdy československého MMA. V „najtvrdšom meste republiky“ sa objavili napríklad Gábor Boráros, Miloš Petrášek, David Kozma, Michal Martínek, Jan Malach, ale aj Michal Kotalík či Jan Široký.

Hlavný zápas večera priniesol súboj na päť kôl, v ktorom si zmerali sily Slovák Ľudovít Klein a Čech Matěj Kuzník. V tom čase boli obaja prospektmi domácej scény zmiešaných bojových umení. Práve na tento duel sme si posvietili lupou v novej časti rubriky OKTAGON FLASHBACK FRIDAY. Zápasu predchádzal obojstranný trashtalk a do klietky obaja borci vstupovali s tým, že toho druhého naozaj nemajú v láske. Teda, aspoň verejnosť mohla získať tento dojem. „Lajoš“ sľuboval koniec pred limitom, „Spartacus“ sa na jeho slovách smial a uťahoval si z neho.

SKÓRE BOJOVNÍKOV PRED ZÁPASOM: Ľudovít Klein (10-2)  – Matěj Kuzník (13-3)

KUZNÍK VERZUS KLEIN

Klein s Kuzníkom na seba narazili v hlavnom zápase a dohodli sa, že aj keď nejde o titul, rozdajú si to na päť kôl. „Boli to začiatky OKTAGONu, ale aj začiatky trashtalku. Ten zápas vôbec nebol istý a Lajoš bol vtedy, nemôžem povedať, že tlačený, ale dostal odporúčanie, že ak ten zápas chce, musí trošku priliať do ohňa. Nebol to jeho štýl a ten súboj chceli vidieť všetci aj bez toho. Aj keď ja osobne mám rád vyhrotené duely,. Stretli sa dva veľké prospekty československého MMA, obaja mali 23 rokov. Matěj mal o trochu viac zápasových skúseností a Lajoš ukazoval už vtedy skvelú komplexnosť,“ spomína na kontext tohto merania síl Ján Hudák, člen Spartakus Fight Gym a dnes hlavný tréner Ľudovíta Kleina, s ktorým spolupracoval už vtedy.

Víťazom zápasu sa stal Klein, ktorý Kuzníka porazil po štvrtom kole. Doktor českému bojovníkovi zakázal pokračovať „Vývoj zápasu bol taký, aký sa dal čakať, Matěj doteraz svoj štýl boja veľmi nezmenil a vždy ťažil z clinchu na pletive, kde rozhoduje fyzická a technická pripravenosť. Rozhodli vynikajúca kondícia a takedown defense. Lajoš stupňoval tlak na unaveného Kuzníka a ak by sa to neskončilo kvôli tržnej rane, zápas by skončil neskôr KO/TKO. Tento návrat k zápasu spred piatich rokov je zaujímavý aj pre mňa. Všetci sme sa posunuli, a ak by sme vtedy trénovali tak ako dnes, bol by to ľahší zápas. To ale asi platí pre všetkých,“ pokračuje Hudák, ktorý prezrádza, že s OKTAGONom je od samotného začiatku. Ostravská RT TORAX ARENA, kde OKTAGON 5 prebehol, by bola dnes podľa jeho slov pre potreby najväčšej MMA organizácie v Čechách a na Slovensku primalá.

Rástol OKTAGON a rástli sme aj my

Hudákova spolupráca s prvým Slovákom v UFC pokračuje aj v súčasnosti. „Teraz som jeho hlavný tréner, čo by nás v tej dobe asi nikoho ani nenapadlo. Všetci sme sa posunuli na vyššiu úroveň, ako vravím, príprava na zápas teraz a predtým sa nedá porovnať. Lajoš bol už vtedy veľmi komplexný, potom sa chvíľu, z môjho pohľadu, podvedome fixoval, že je striker, ale dnes sa už jeho komplexnosť ešte viac prehlbuje a konečne to dokazuje aj v zápasoch. On je ukážkový mix talentu a disciplíny. Odkedy ho poznám, v disciplíne nikdy nepoľavil. Čo si veľmi vážim, je, že aj keď je mimo prípravy, je vždy ochotný pomôcť v príprave kolegom zo Spartakusu,“ opisuje športové aj ľudské črty „Lajoša“ muž, ktorý jeho progres sleduje už niekoľko rokov z prvého radu.

Organizácia OKTAGON MMA sa od turnaja s poradovým číslom päť posunula do medzinárodných reálií. Klein sa dostal do najlepšej MMA ligy na svete. „Som s OKTAGONom od úplného začiatku, od prvého zápasu v prvej Výzve, ktorý som ešte aj rozhodoval. Po Výzve prišiel OKTAGON 1 a určite každého z nás vtedy napadlo, aké by to bolo, keby sme tu mali veľkú domácu organizáciu. OKTAGON vyrástol a my nemusíme za veľkými zápasmi cestovať ďaleko, čo je najväčšie pozitívum. Rástla organizácia a rástli sme aj my, keďže konkurencia sa zvyšovala a zvyšuje stále. Nutne to teda urýchľuje aj náš rast. Ak teda chceme byť konkurencieschopní,“ zakončil tréner z trnavského SFG, jedného z najväčších gymov v Českej republike a na Slovensku.

AKO SÚ NA TOM DNES?

Ľudovít Klein je vo veku 28 rokov etablovaným bojovníkom UFC a stal sa vôbec prvým Slovákom, ktorý sa do najväčšej a najprestížnejšej MMA organizácie na svete dostal. „Mr. Highlight“ na tejto úrovni doposiaľ absolvoval v ľahkej váhe sedem zápasov, pričom v štyroch z nich dokázal triumfovať. Celkovo má člen trnavského Spartakus Fight Gym na svojom konte 25 profesionálnych zápasov, v ktorých si pripísal 20 triumfov, 4 porážky a jeden nerozhodný výsledok. Klein je v tejto chvíli medzi absolútnou MMA špičkou z Českej republiky a Slovenska, nachádza sa v ideálnom športovom veku a ťahá šnúru štyroch súbojov bez prehry.

Na druhej strane, Matěj Kuzník je jedným z najznámejších a najskúsenejších mien organizácie OKTAGON MMA. Momentálne 28-ročný borec absolvoval vo svojej profi kariére k dnešnému dňu 26 zápasov, v ktorých pozbieral 18 víťazstiev. Naposledy sa fanúšikom predstavil na turnaji OKTAGON 43 v máji tohto roka, kde nestačil na Poliaka Legierskeho. Najbližšie „Spartacus“ do klietky vstúpi 9. decembra 2023 na jubilejnom OKTAGON 50 v Ostrave. Tam mu skríži cestu nebezpečný Nemec Ebrahim Hosseinpouir.

Zdroj: MaxMMA.sk