OKTAGON FLASHBACK FRIDAY #2: Keď český ťažkotonážnik nastúpil aj napriek zraneniu…

Takmer sedem rokov ubehlo od usporiadania prvého turnaja OKTAGON MMA. Expresne napredujúca československá organizácia spravila za toto obdobie enormný pokrok a dnes patrí zaslúžene k výstavným skriniam európskych líg zmiešaných bojových umení. Dokážete si však ešte spomenúť na jej úplne začiatky? Uľahčí vám to nová pravidelná rubrika z dielne MAX MMA s názvom OKTAGON FLASHBACK FRIDAY.

Z každého podujatia vyberáme jednu konkrétnu konfrontáciu, ktorú si dôkladne pripomenieme a zanalyzujeme po všetkých stránkach. Na vychýrených odborníkov sa ale hrať neplánujeme, preto o odborné vyjadrenia súvisiace s výkonmi jednotlivcov vždy požiadame tých povolanejších. Každý piatok klikaj na web MAX MMA a poď si s nami postupne prejsť pozoruhodnú cestu giganta domácej scény. Odštartovali sme už minulý týždeň, ak si to teda zmeškal, klikaj SEM.

OKTAGON 3: ŠTVANICE, PRAHA

Na konci júla 2017 sa OKTAGON rozhodol usporiadať niečo, čo do tej doby prakticky nemalo obdoby nielen na československej, ale tiež zahraničnej scéne. Dejiskom turnaja s poradovým číslom tri sa stal tenisový areál na Štvanici. Bojovníkom sa naskytla nevídaná príležitosť okúsiť čarovnú atmosféru podujatia pod holým nebom. 

Obľúbený ostrov sídliaci v hlavnom meste Česka si už vtedy získal priazeň vedenia organizácie, fanúšikov, ale aj samotných protagonistov z klietky. Nie nadarmo sa liga vystupujúca pod žlto-čiernou vlajkou začala na tomto pražskom mieste objavovať pravidelne. Z ikonického ostrova ležiaceho na Vltave sa stalo dejisko jedného z najočakávanejších turnajov roka. Azda neexistuje zápasník, ktorý by odmietol ponuku predstaviť sa tu. 

Hlavný zápas večera vtedy zaobstaral legendárny Attila Végh, pre ktorého šlo o prvý duel po návrate na domácu scénu. Na karte znovu nechýbali atraktívne mená ako napríklad Rony Paradeiser, Michal Martínek, Ilja Škondrič či Miroslav Štrbák. Naša voľba ale tentoraz padla na stret ťažkých váh medzi Alexandrom Cvernom a Robertom Vovesom. 

SKÓRE BOJOVNÍKOV PRED ZÁPASOM: Alexander Cverna (8-2) – Robert Voves (0-0)

CVERNA VERZUS VOVES

Pre Roberta Vovesa šlo o premiéru na profesionálnej úrovni. Kapitán českej rugby reprezentácie si však štrnásť dní pred meraním síl pretrhol krížny kolenný väz. Napriek nepríjemným komplikáciám sa nechcel vzdať, preto do duelu nastúpil. Sympatické gesto sa mu vo finále neoplatilo. 

Strety ťažkých váh častokrát končia už v prvom kole a výnimkou nebol ani tento prípad. Zápas ale skončil po poriadne smolnej situácii. „Cverna sa už po desiatich sekundách pustil do súpera na štýl mlynčeka Vlasta Čepa. Natlačil ho na pletivo a Voves nešťastne dostúpil na vyvýšený okraj klietky. Keďže koleno mal zranené už predtým, stačil minimálny pohyb, aby nemohol pokračovať,“ začína svoju krátku analýzu talentovaná trénerka a bojovníčka thajského boxu v jednom Lenka Škundová. 

Kráčajúca skala s prezývkou „Bob“ zdravotné patálie skrátka skryť nemohla. Ubehlo 41 sekúnd a očakávaný debut sa pre zástupcu Reinders MMA skončil poriadne trpkým spôsobom. „Alex si to, samozrejme, všimol a konkurenta odmenil dvoma tvrdými lowkickmi mierenými na zranenú nohu. Vyžiadalo si to svoju daň, keď Voves padol na zem. Cverna sa ešte rozbehol definitívne si poistiť ukončenie, ale keď videl, že súper je zranený, nechal to tak. Ukázal príkladné športové správania, čo bolo na tomto dueli to najkrajšie,“ vyzdvihuje gesto hodné zloženia pomyselného klobúka slovenská šampiónka v muay-thai z roku 2021.

AKO SÚ NA TOM DNES?

Alexander Cverna má v súčasnosti už 46 rokov, no z mapy bojových športov ešte stále nevymizol, práve naopak. Neustále sa drží v plnom tréningovom nasadení a dokazuje, že do starého železa ani náhodou nepatrí. Kariéru skúseného veterána často ovplyvňovali problémy, ktoré ho veľakrát donútili pauzovať. Toto obdobie si chce pravdepodobne vykompenzovať. V aktuálnom kalendárnom roku už úspešne absolvoval dve konfrontácie pod pravidlami MMA a ďalšie dve má pred sebou. Okrem toho sa posledný kalendárny mesiac predstaví v boxerskom vystúpení v rámci Fight Night Challenge. 

Robert Voves sa už po nešťastnej premiére nikdy do klietky nepostavil. Osud mu do cesty neustále hádzal polená a český obor musel bojovať s jednou zdravotnou ťažkosťou za druhou. Po doliečení kolena prichádzali ďalšie komplikácie – utrhnutý biceps, hamstring, členok a ďalšie. V roku 2020 mal naplánovaný zápas na turnaji IAF 2, kde mal byť jeho súperom Yevhenii Orlov. Ukrajinec však napokon musel odstúpiť kvôli zápalu spojiviek. Hoci k oficiálnemu oznámeniu „Boba“ o konci MMA kariéry prostredníctvom médií nikdy neprišlo, záver už je dnes zrejme jasný.

Zdroj: MaxMMA.sk