OKTAGON 52: Nádherné KO Peňáza, dokonalý Magard a otočka Paulusa

OKTAGON MMA.

Rok 2024 otvorila najväčšia európska organizácia zmiešaných bojových umení OKTAGON MMA turnajom na britských ostrovoch. Na päťdesiatom druhom podujatí sa predstavili viacerí mladí a talentovaní bojovníci, no nechýbali ani známe mená ako Matěj Peňáz (9-1), Matthew Bonner (16-10-1), Jonas Magard (15-6) a Jack Cartwright (11-2).

Turnaj v aréne Utility odštartoval výhrou domáceho talentu Daniela Bainbridgea (2-0), ktorý si s Nemcom Hamzom Dagderivenom (1-1) poradil po troch kolách na body. Následne sme videli rozuzlenie rivality z historicky prvej britskej verzie reality šou OKTAGON Výzva medzi Jackom McHughom (2-0) a Armanom Hercegom (0-2).

Aj keď sa „The Crane“ snažil duel čo najdhlšie udržať v postoji, nesporné kvality McHugha na zemi boli nad jeho sily, keď v úvodnej päťminútovke prehral na submisiu rear-naked choke. V poradí tretí duel večera sa skončil podobne ako ten predošlý v druhom kole. V momente, kedy sa Eduardovi Kexelovi (10-1) podarilo Rafaela Hudsona (7-7) dostať na zem, bol to pre neho začiatok konca. Hudson v čase 4:29 prehral na škrtenie.

Záver prvej polovice turnaja potom patril Romanovi Paulusovi (9-4). V súboji s talentovaným Britom Andym Haywood prehral prvé kolo, no s pribúdajúcimi minútami zaradil vyšší výkonnostný stupeň a v treťom kole zaknihoval výhru na škrtenie.

Tri prekvapenia za sebou

V súboji s českým veteránom zmiešaných bojových umení Janom Širokým (12-17-1) sa zaskvel účastník britskej verzie OKTAGON Výzvy Denis Frimpong (2-2). Vo veľmi dôležitom súboji kariéry dokázal ubrániť pokusy o strh a aktivitou v postoji si získal na svoju stranu po troch kolách všetkých troch rozhodcov. Skalp známeho bojovnka si pripísal aj medzi profesionálmi doposiaľ nezdolaný Max Holzer (6-0). V treťom kole uškrtil domáceho Coreyho Frya (6-1).

V jedinom súboji na turnaji v ťažkej váhe bojoval Adam Palasz (9-3) so Stuartom Austinom (18-8). Išlo o veľa, malo sa totiž rozhodovať o vyzývateľa pre šampióna Hatefa Moeila (15-4). Bývalý bojovník BAMMA a Bellatoru sa svojej šance v Newcastli chopil na výbornú a skúseného Poliaka od úvodu zaskočil skvelým skracovaním vzdialenosti, výberom úderov a ich presnosťou. Austin uštval Palasza a zvíťazil v druhom kole.

Abbyho reparát úspešný a Peňázove KO

Šanca na reparát pre Aarona Abyho (16-8-1) v OKTAGONe. Takto by sa dal opísať stretol v mušej váhe, v ktorej rodák z Walesu zápasil s Christopherom Danielom (9-4-1). Zástupca Nort West Fight Academy opäť raz ukázal v klietke srdnatý výkon, pričom sa mu dobre darilo mixovať postoj a zem. To, čo sa Abbymu nepodarilo v Newcastli, dnes už napravil a po troch kolách odchádzal ako víťaz. „Elias Garcia, muž proti mužovi, apríl v Birminghame,“ adresoval po zápase Aaron výzvu Garcíovi, s ktorým v novembri na podujatí OKTAGONu prehral.

Pri výzvach ostaneme, pretože elitný český postojár Matěj Peňáz sa v hlavnom predzápase večera stretol s Matthewom Bonnerom. Ak je niekto prototypom bojovníka, ktorý po príchode do MMA predvádza neuveriteľné výkony, tak je to práve Peňáz a hoci tentorkát proti nemu stál bývalý šampión Cage Warriors, dá sa povedať, že to bol jednostranný zápas od začiatku do konca.

„The Beast“ sa spoliehal na to, že sa mu podarí českého bojovníka dostať na zem, no už po pár pokusoch zistil, že to bude náročnejšia misia, než by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Peňáz knokautoval Bonnera a stal sa vôbec prvým bojovníkom, ktorý ukončil pred limitom v jeho dlhej profesionálnej kariére. V pozápasovom rozhovore sa potom vyjadril, že aj keď rešpektuje aktuálneho šampióna strednej váhy, rád by v najbližšom vystúpení bojoval o titul OKTAGONu. „Patrika (Kincla, pozn. red.) poznám ho osobne, nie je to nič osobné, je to prirodzene ďalší krok, takže uvidíme. Teraz bude bojovať s Wawrzyniakom, ale potom budem pripravený. Mám okolo seba najlepších ľudí, ktorí mi pomáhajú k tomu, aby som bol kým som a potom je to už jednoduché byť bojovníkom,“ uviedol zástupca švédskeho All Stars Gymu.

Magard veľký test zvládol

Hlavnou čerešničkou na torte turnaja v Newcastli bol súboj medzi dvoma poprednými bojovníkmi OKTAGONu Jonasom Magardom a Jackom Cartwrightom. O tom, že to bude atraktívny súboj svedčili už slová na sociálnych sieťach alebo tlačových konferenciách, na ktorých si zápasníci nič nedarovali.

Napriek tomu, že to podľa kurzov stávkových kancelárií malo byť v klietke vyrovnané, samotný duel bol takpovediac jednoznačnou záležitosťou bývalého kráľa bantamovej divízie Jonasa Magarda. Ten nielen, že bol lepším a tvrdším bojovníkom v postoji, svojho rivala kontroloval aj na zemi. V konečnom zúčtovaní Magard po troch kolách zvíťazil nad Cartwrightom v pomere trikrát 30:27. „(Jack, pozn. red.) je strašiak, ktorý bol v mojej hlave už dlho. Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo poraziť ho. Už po prvom kole som mal načítaný jeho timing v postoji,“ povedal Magard v rozhovore krátko po dueli, aby vzápätí vyzval na odvetu aktuálneho kráľa divízie Felipeho Limu (12-1).

 Viac čerstvých informácií zo sveta bojových športov nájdete na webe MaxMMA!

Zdroj: MaxMMA.sk