Od manažérskeho stola do klietky PML. Ligocki chce doma ukázať krásu MMA, pomáhali mu hviezdy Oktagonu

Zdroj: PML

Úspechmi sa môže pýšiť nielen v rámci športovej, ale tiež osobnej kariéry. Daniel Ligocki (1-1) vedie už od mladého veku zdravý životný štýl. Najskôr sa venoval plávaniu, neskôr presedlal na silový trojboj a osud ho zaviedol až k japonskému umeniu ju-jitsu, z čoho plynule prešiel k MMA, respektíve thajskému boxu. Českého rodáka usídleného v Nemecku čaká už prvú februárovú sobotu ďalšia výzva na turnaji PML 8 v Třinci.

Náročná príprava je už minulosťou. Niekoľko dní pred podujatím je náplňou tréningového procesu ladenie techniky a kresanie telesnej hmoty. „Všetko ide presne podľa plánu, musím zaklopať… Akurát tu máme klasickú zimu. Každý je nachladený a úraduje tu korona. Našťastie ma to obchádza,“ vraví na úvod rozhovoru dobre naladený Daniel Ligocki.

Vystúpenie pod hlavičkou PML pre neho nebude žiadnou novinkou. V novembri 2022 knokautoval na piatom turnaji tejto organizácie v prvom kole Martina Moravčíka. Po muay-thai si tentoraz v overenom prostredí vyskúša MMA. „Veľmi sa mi páči kontext tradície thajského boxu. Vždy som to chcel skúsiť, preto som do toho šiel. Začal som trénovať u Martina Vaňku v COMO-3 s cieľom zlepšiť postoj. Najbližšie som sa mal znovu objaviť pod pravidlami thajského boxu. Organizácia však prišla s MMA zápasmi a to nám napokon dávalo najväčší zmysel,“ vysvetľuje, ako sa zrodila jeho účasť na veľkolepom turnaji, kde odštartuje nová éra napredujúceho projektu.

Cieľ? Ukázať, že MMA nie je len o váľaní!

Súperom medzi amatérmi neporazenej vychádzajúcej hviezdy bude Melvin Mané (1-1). „Poznám zhruba jeho štýl. Je šikovný a bude pre mňa cťou zdieľať s ním jednu klietku. Aby som bol úprimný, úplne detailne sme ho neštudovali. Vo finále je to aj tak úplne jedno. Za mesiac a pol prípravy svoj štýl nezmení, preto sa zameriavam skôr na seba, nech sú moje silné stránky ešte lepšie,“ pokorne sa vyjadruje na margo konkurenta, ktorý je pre neho doposiaľ najväčšou previerkou, čo sa postavenia vo svetovom rebríčku týka.

Daniel Ligocki prípravu ani zďaleka nepodcenil. Neúnavne pracuje na všetkých aspektoch boja, o čom svedčí účasť na viacerých grapplingových turnajoch. „Celé podujatie bude pre nás určitým spôsobom výzvou a musíme sa vysporiadať s tlakom. Ľudia sa prídu pozrieť na atraktívny thajský box. Je na nás, aby sme im ukázali, že MMA nie je iba o váľaní sa po zemi,“ pokračuje motivovane predviesť výkon podľa predstáv.

Minimálne miernou psychickou výhodou bude pre český prospekt domáce prostredie. Hnať vpred by ho mala vypredaná Hala STARS. „Je to moje rodné mesto, takže očakávam zhruba rovnakú podporu ako naposledy. Predalo sa veľa lístkov, viem koho môžem čakať. Ostáva iba dúfať, že sa nikto nezraní a úspešne dôjdeme až do klietky a tam fanúšikom ukážeme, prečo prišli. Teším sa na to,“ nedočkavo konštatuje.

Príprava po boku veľkých hviezd

Daniel Ligocki už približne tri roky pracuje v Nemecku, kde začal rovnako trénovať. Kamenným zázemím sa pre neho stal klub UFD sídliaci v meste Düsseldorf. „Keď ide človek do gymu, kde má dvoch alebo troch dobrých bojovníkov a tam si niečo odpracuje, je to fajn, posunie sa. Tu však asi nie je nikto, kto by v niečom nevynikal. Sme rozdelení do tímov podľa kvality a profesionáli trénujú iba navzájom. Každé kolo má grády. Aj v tomto vidím, ako sa tu MMA posúva,“ nachádza iba slová chvály na prostredie, v ktorom neustále napreduje.

Začiatky na novom mieste pre neho boli náročné. Zvykať si musel na nový štýl tréningov, ale aj kolegov. Rozhodnutie presunúť sa však s odstupom času vôbec neľutuje. „Viacerých chalanov som poznal, s niektorými som dokonca zápasil na amatérskej úrovni. Mnohí mi hovorili, aby som sa sem presunul. Asi dva roky som to odkladal, keďže som pendloval medzi Českom a Nemeckom. Každému by som odporúčal odísť preč a vyskúšať si niečo iné,“ dáva skromnú radu kolegom z brandže.

UFD Gym je sídlom viacerých veľkých hviezd. Československým fanúšikom bezpochyby nie sú neznáme mená ako Antun Račič, Konrad Dyrschka, Hatef Moeil či ďalšie esá spod žlto-čiernej vlajky OKTAGON MMA. Kto pomáhal v príprave tam usadenému legionárovi? „Islam Dulatov, Marc Doussis a Kerim Engizek. Boli sme taká štvorka. Najprv som začal trénovať s ťažkými váhami, ale čaká má zápas v strednej divízii, takže to nedávalo zmysel,“ odhalil kúsok spoza opony.

Ako sa nezblázniť?

Finalistu reality šou IAF dotiahli za hranice pracovné povinnosti. Pri rieke Rýn sa aktuálne venuje projektom spojeným s výstavbou chemických parkov. „Pred troma rokmi som od známeho z Belgicka dostal ponuku realizovať prvý projekt. Presne vtedy začínal COVID, prestali sme trénovať a bolo to všelijaké. Vyskúšal som to a začalo ma to baviť aj v zahraničí. Niekto musí taktiež platiť účty. Keď sa pozrieme na nemecký a český plat, je to celkom rozdiel. S lepším príjmom si človek môže dovoliť kvalitnejšie zázemie aj po profesionálnej stránke,“ prezradil, ako sa dostal k súčasnému zamestnaniu a zároveň predostrel nemalé benefity.

Skĺbiť život profesionálneho bojovníka s prácou vyžadujúcou si veľa časovej obety ale nie je žiadnou jednoduchou úlohou. „Nezvyknem sa sťažovať, veci beriem tak, ako sú. Mám svoje životné motto a nastavenie. Robím japonské ju-jitsu. Nehovorím, že som nejaký samuraj, ale samotné kódexy mi napomáhajú sa z toho nezblázniť. Ak človek využije hlavu na dôležité veci, 24 hodín je dostatočný čas na to, aby si všetko potrebné naplánoval,“ pozitívne pristupuje k všetkým okolnostiam.

Víťaz pyramídy GMC Olympix vo váhovej kategórii do 93 kilogramov začal s MMA v roku 2019. Za pomerne krátku dobu sa však stihol vypracovať na elitnú úroveň, kde netají ambíciu uspieť. „Chcem nezastavovať a ísť stále dopredu. Rozvíjať sa vo všetkých aspektoch. Mám 26 rokov, čiže mi ešte nejaký čas kariéry ostáva. Keďže je to MMA, ťažko predpovedať ideálny scenár. Melvin Mané mal dva zápasy pod hlavičkou Oktagonu. V prípade výhry by som rád dostal príležitosť v tejto organizácii aj ja,“ hovorí v závere o svojich krátkodobých cieľoch.

V poradí ôsmy turnaj PML je naplánovaný na 3. február 2024. Hostiť ho bude Hala STARS v Třinci kde sa priaznivci môžu tešiť na duely pod pravidlami MMA i thajského boxu. Medzi oznámenými menami nechýbajú známe tváre domácej scény ako Veronika Smolková (2-3), Vojto Barborík (13-3) či Filip Macek (27-19-1). Vstupenky na turnaj sú vypredané. PPV k dispozícii na oktagon.tv.

 Viac čerstvých informácií zo sveta bojových športov nájdete na webe MaxMMA!

Zdroj: MaxMMA.sk