O tom, ako OKTAGON prelomil na domácej scéne stigmu zahraničných bojovníkov…

OKTAGON MMA.

Prvá reality šou zmiešaných bojových umení v česko-slovenských podmienkach dala podmienky pre vznik kultovej organizácii OKTAGON. Keď sa na začiatku cesty Ondřej Novotný a Pavol Neruda sústredili najmä na budovanie domácich hviezd a zahraničné mená sa dohadovali predovšetkým ako test na jeden zápas, dnes je tomu inak.

V podstate prvým bojovníkom mimo Česko a Slovensko, ktorý sa presadil v organizácii bol Maté Kertész (15-8). Bolo to na galavečeri OKTAGON 5, keď usmievavý maďarský bojovník v klietke doslova a do písmena vyškolil vtedajšieho obľúbenca z Výzvy Lukáša Pajtinu (3-4). Hoci však ďalšie vystúpenie Kertész tvárou tvár proti Davidovi Kozmovi (32-14) nezvládol, zase zanechal dobrý dojem.

Postupne sa ku Kertészovi pridávali aj iní zahraniční bojovníci – Leandro Silva, Bojan Veličković, ktorí v OKTAGONe presvedčili. Už to neboli zápasníci, čo prišli iba jednorazovo a s organizáciou takpovediac nemali nejaké hlbšie puto. To ale OKTAGON postupne prelomil. Stigmu zahraničných bojovníkov. Zo vzťahu zamestnanec-zamestnávateľ na jeden večer sa v menšom či väčšom merítku stávali obľúbenci davu.

Veľký prielom a nové možnosti

O doteraz najväčší prielom v tomto ponímaní sa zasadil jednoznačne aktuálny šampión perovej váhy Losene Keita (15-1). Keď v decembri 2021 na podujatí v Ostrave nastupoval „Black Panther“, na konte mal zopár výhier nad neznámymi bojovníkmi. Ako uvádza portál FightMatrix, Karol Ryšavý bol vôbec jeho prvým súperom, čo bol umiestnený vo svetovom rebríčku (262. priečka v ľahkej váhe v tom čase, pozn. red.).

V samotnom dueli to ale bola jednostranná záležitosť. Keita nedal víťazovi tretej série Výzva najmenšiu šancu a knokautoval ho v polovici úvodného dejstva. Talentovaný mladík okamžite upútal pozornosť. To ale ešte nikto netušil, akou veľkou hviezdou sa stane. V máji sa po knokaute legendárneho Ivana Buchingera (44-10) radoval zo zisku právoplatného titulu ľahkej divízie, k čomu zanedlho pridal aj pás vo váhe do 66 kilogramov.

Renomované zámorské portály peli chválu na Keitu. Napriek tomu, že sa nejedenkrát ponúkala možnosť odísť do inej organizácie, dvadsaťšesťročný bojovník zostal verný OKTAGONu. A je potrebné povedať, že rástol a stále rastie spolu s ním. To samo o sebe je najväčším dôkazom, ako veľmi sa zmenilo postavenie zahraničných bojovníkov vo vnútri žltočierneho kolosu.

No nejde tu len o budovanie perspektívnych bojovníkov ako Keita, organizácia dokáže podpisovať atraktívne zahraničné mená – za všetko spomeňme Will Fleury (13-3), Igor Severino (8-1), Scott Askham (20-7) alebo Zhalgas Zhumagulov (17-9). Pri otázke na to, koľko má organizácia zahraničných šampiónov je lepšie opýtať sa, koľko držiteľov najcennejšieho pásu máme ako Československo spolu. A to je dobre, lebo to ukazuje kvalitu. OKTAGON má výborne podchytený európsky trh a starostlivo si vyberá nové posily. Ak k tomu pridáme zaujímavé projekty ako Tipsport Gamechanger, ktorý sa budúci rok má uskutočniť vo váhe do 84 kilogramov, budúcnosť OKTAGONu je viac než ružová.

Ak chceš ostať v obraze, neváhaj MaxMMA sledovať aj na sociálnych sieťach Facebook Instagram!

Zdroj: MaxMMA.sk