O krôčik bližšie k MMA na olympiáde? Vzácna úloha pre francúzsku hviezdu!

Zdroj: Instagram/@ciryl_gane

Napriek tomu, že zmiešané bojové umenia zažívajú obrovský rozmach po celom svete, stále nie sú súčasťou najväčšieho športového podujatia, a teda olympijských hier. Mnohí fanúšikovia i odborníci preto žiadajú po zmene, ktorá by výrazne pomohla rozvoju MMA. Hoci ani zďaleka nie je nič oficiálne, za prvú lastovičku môžeme určite považovať novú čestnú funkciu hviezdneho Ciryla Ganeho (12-2).

Nie je žiadnym tajomstvom, že ak sa nejaká disciplína dostane na olympiádu, okamžite sa o ňu začne zaujímať viac ľudí vrátane širokej verejnosti. Samozrejme, MMA má už aj bez toho množstvo priaznivcov, no predsa len by bolo zastúpenie pod piatimi kruhmi veľkým krokom vpred.

Nie je však vôbec jasné, kedy a či vôbec k tomu dôjde. Ako možný problém sa totiž javí potenciálny rozpor s tradičnými olympijskými zásadami – športové správanie, fair-play, nenásilnosť. Momentálne nám tak musia vystačiť iba „malé“ gestá, ktoré najtvrdší šport na planéte aspoň popularizujú.

Do tejto kategórie patrí napríklad špeciálna úloha, ktorú teraz dostal spomínaný francúzsky bojovník UFC. Keďže už onedlho sa olympijské hry uskutočnia v hlavnom meste Ganeho rodnej vlasti, bude jedným z nositeľov symbolickej pochodne. Tá podľa zvykov pred otváracím ceremoniálom putuje naprieč hostiteľskou krajinou.

Štafeta s olympijským ohňom začala svoju cestu 9. mája v Marseille a po Francúzsku sa bude premiestňovať až do 26. júla, kedy je naplánované zahájenie hier. V role nosičov sa predstaví takmer desaťtisíc športovcov, dobrovoľníkov či významných osobností a každý absolvuje približne dvesto metrov. Skúsený „Bon Gamin“ bude súčasťou 24. etapy, keď sa oheň bude presúvať z regiónu Deux-Sèvres do Les Sables-d’Olonne.

 Viac čerstvých informácií zo sveta bojových športov nájdete na webe MaxMMA!

Zdroj: Instagram/@ciryl_gane, Autor: Kamil Schreiber