Nový šampión UFC priznal vážne problémy pred zápasom: Ešte nikdy som to nezažil!

Wigantoday.net

Jeden z najočakávanejších turnajov roka 2023 je za nami, no dozvuky z výkonov mnohých bojovníkov ešte rezonujú v komunite fanúšikov zmiešaných bojových umení. Jedným z takých je i výhra Toma Aspinalla (14–3), ktorý si v súboji o dočasný pás ťažkej váhy poradil so Sergeiom Pavlovichom (18–2) výstavným knokautom za minútu a deväť sekúnd. Deň po turnaji zhodnotil v známej šou The MMA Hour mladý Brit stret a prezradil, ako v skutočnosti vyzeral jeho prípravný kemp.

Keď sa koncom októbra v médiách objavila správa o zranení šampióna ťažkej váhy UFC Jona Jonesa (27–1–1), s turnajom UFC 295 to nevyzeralo vôbec dobre. V normálnej situácii by sa jeho Stipemu Miocicovi (20–4) hľadal nový súper, no ten okamžite takúto možnosť zavrhol.

Práve to bola chvíľa, kedy na rýchlo dohodol hlavný predzápas turnaja UFC 295 – Tom Aspinall vs. Sergei Pavlovich. Vedenie americkej organizácie vyvážilo krátky čas na prípravu oboch bojovníkov lákavou cenou, a to dočasným pásom ťažkej divízie.

Ak hovoríme o krátkom čase na prípavu, v prípade rodáka z Wiganu to platilo dvojnásobne. Aspinall priznal, že ho v kempe zastihli nepríjemné zdravotné problémy s chrbtom. „Nechcem o tom veľmi hovoriť, ale zistil som to tak dva týždne dozadu. Moja prvotná reakcia bola, že pred odchodom do Spojených štátov amerických potrebujem aspoň jeden dobrý sparring. Bolo to zvláštne, mám za sebou veľa tvrdých tréningov, ale toto som ešte nikdy nezažil. Vyhodil som pár bežných úderov a hneď na to ma úplne seklo. Bolo to šialené, v podstate som od vtedy nebol schopný trénovať. Pár dní som sa kvôli tomu vôbec nemohol hýbať, ale vďaka tvrdej práci ľudí okolo mňa sa to dalo (do zápasu, pozn. red.) ako tak do poriadku,“ opísal držiteľ čierneho opasku v brazílskom jiu–jitsu strastiplnú cestou za zápasom na podujatí v New Yorku.

Na otázku, ako sa so všetkými problémami pred súbojom vyrovnával, zástupca tímu Kaboon uviedol, že veľkou motiváciou mu bola situácia samotná. Aspinallovi v nej videl príležitosť dokázať sám sebe aj ostatným, kým je. „Bolo toho veľa, veľa úzkosti. Sergei bol na vlne šiestich výhier za sebou, z toho boli všetko knokauty v prvom kole. Šialené štatistiky. Určite to nie je niekto, s kým chcete ísť do klietky v situácii, kedy ste mali na tréningový kemp dva týždne a vy máte problém sa hýbať kvôli chrbtu.

Nakoniec je to ale niečo, prečo mám tak rád MMA. Kým je Tom Aspinall v situácii, kedy veci nejdú tak, ako by chcel. To chcem vedieť. A musím povedať, že som si prešiel mnohými prekážkami. Verím vo vlastné schopnosti a aj keď to na prvý pohľad tak vyzerať nemusí, mám (v rukách, pozn. red.) poriadnu ranu.“

Tridsaťročný zápasník povedal, že sa pri vážnom zranení Jona Jonesa v tejto chvíli považuje za najlepšieho aktívneho bojovníka v ťažkej váhe na svete. V UFC porazil Brit mená Sergei Spivac (16–4), Alexander Volkov (37–10) alebo Curtis Blaydes (24–8). Zaujímavosťou je fakt, že cestou na vrchol divízie zdolal všetkých súperov s výnimkou Andreia Arlovskeho (34–23–1) v prvom kole.

A ako veľmi prekvapený bol rýchlou výhrou v titulovom zápase proti špecialistovi na KO jeho vlastnou zbraňou? Aspinall uviedol, že očakával iný priebeh duelu, ale pokiaľ vidí v dueli príležitosť, neváha ju využiť: „Vždy to môže byť rýchle. Hoci na to nevyzerám, som veľmi atletický na to, aký som veľký. Úprimne som bol presvedčený, že to trvať, kým ho zdolám, unavím ho, pretože je to kus chlapa a keď si budem istý, tak neskôr (v dueli, pozn. red.) na niečo nachytám. Ale je to tak ako je, videl som tam priestor a išiel som si po tom,“ zakončil.

Zdroj: MaxMMA.sk