Neuveriteľný titulový zápas UFC: Pereira knoakutoval Procházku a získal pás šampióna

Zdroj: SportingNews.com

Najdôležitejší zápas roka 2023 v zmiešaných bojových umeniach pre českého fanúšika. Jiří Procházka (29-4-1) a Alex Pereira (9-2), to bola dvojica, ktorá obstarala hlavný zápas turnaja UFC 295 v new yorskej Madison Square Garden. V očakávanom titulovom súboji sa z víťazstva radoval rodák z São Bernardo do Campo a dokončil tak neuveriteľný príbeh. Za dva roky od príchodu do UFC získal pás šampióna už v druhej divízii.

Počas celého „fight weeku“ sa obom bojovníkom dostala zaslúžená pozornosť. Na tlačových konferenciách ale nešlo o žiadne prehnané gestá ani trashtalk, Procházka i Pereira dali najavo, že tento súboj bude absolútnou reklamou na MMA.

Český bojovník absolvoval mnoho rozhovorov, avšak z každého bolo cítiť, že viac než na svetlá reflektorov bol zvedavý na to v New Yorku predviesť, že patrí k absolútnej špičke MMA vo svete. Azda najjasnejším odkazom po vážnom zranení ramena bola krátka a výstižná správa: „Ja som pravým šampiónom a ukážem to,“ povedal.

Médiá sa pri Pereirovi sústredili na príbeh, keďže nedeľným víťazstvom by sa stal prvým bojovníkom naprieč históriou, ktorý by v profesionálnej kariére získal pásy v dvoch váhových kategóriách v UFC ako i v GLORY (najprestížnejšia liga kickboxu, pozn. red.).

Priebeh prvého kola

Nástupy oboch bojovníkov do klietky iba potvrdili vážnosť okamihu – dokonca aj diváci v hale sa namiesto tradičného skandovania sústredili na postihnutie každého detailu Jiřího Procházku a Alexa Pereiru.

Titulový duel sa začal typickým úvodným načítavaním pohybu a vzorcov správania toho druhého z oboch strán. Pereira okamžite vystrelil viacero tvrdých calf kickov, po jednom z nich Procházka na moment na chvíľu spadol na zem, okamžite ale vstal.

Klamavé nástupy na takedown od Procházku chceli preveriť súperove reakcie. A nakoniec to Pereiru i zneistilo a zástupcovi brnenského Jetsaam gymu sa v druhej polovici úvodnej päťminútovky poradilo dostať súpera na zem. Procházka trafil niekoľko lakťov, Pereira sa ale po minúte dostal späť na nohy.

Priebeh druhého kola

Účinnosť calf kickov Pereiru bude pricházať s nasledujúcimi minútami stále viac a viac. Už neraz sa stalo, že úplne odstavili pohyb bojovníkom. Procházka proti tomu zvolil oveľa viac pohybu a tlaku, ktorý by mal viac obmedzovať Brazílčanovi ich používať.

Tvrdá kombinácia úderov Procházku sa v polovici druhého kola dostala doslova pod kožu Pereiru a ten sa na moment ocitol v poriadnych problémoch.

V divokom súboji následne Procházka pri útoku inkasoval najväčšiu Pereirovu zbraň, predný ľavý hák poslal českého bojovníka na zem. Rozhodca na nič dlho nečakal a súboj ukončil.

Alex Pereira zvíťazil v hlavnom zápase večera na TKO v druhom kole a po dvoch rokoch od začiatku pôsobenia v UFC získal pás šampióna vo váhovej kategórii do 93 kilogramov.

„Nebolo to predčasné ukončenie, nemyslím. Bol som vypnutý, aj keď moje telo stále pracovalo. Ďakujem Alex, ďakujem za zápas, je to pre mňa veľká lekcia,“ povedal v pozápasovom rozhovore Procházka. Ten okúsil trpkú chuť porážky v MMA po ôsmich rokoch.

Zdroj: MaxMMA.sk