Ľudia bez končatín či živé mŕtvoly: Šampión Usyk opisuje mrazivé hrôzy z prvej línie vojny

Zdroj: Instagram/@usykaa

Vo svete bojových športov viac než dobre známy Oleksandr Usyk (20-0) zvádza okrem športového boja aj ďalšiu a oveľa ťažšiu bitku. Jeho vlasť je totiž už dlhšiu dobu okupovaná ruskými vojskami. Ukrajinský boxer nedávno priznal, že nepríjemné chvíle, ktoré zažil v prvej línii vojenského frontu sú preňho skutočnou nočnou morou.

Doposiaľ nezdolaný bojovník sa do ringu vráti po viac ako roku. Najbližším protivníkom mu bude Daniel Dubois (19-1), s ktorým si 26. augusta zmeria sily v poľskom meste Wroclaw. Dejiskom ich zápasu je Tarczynski Arena. Pred touto udalosťou Usyk pre britský Daily Mail priblížil spomínané životné hrôzy. Vraví aj o pohľadoch na osoby bez končatín.

Šampión ťažkej váhy opisuje, ako pomocou ďalekohľadu pozoroval nepriateľov z diaľky takmer jedného kilometra. Neobišli ho ani výbuchy tankov či zničené obydlia bežných civilistov. „Videl som ľudí bez rúk a nôh. Videl som tých, ktorí ešte mohli chodiť, no vyzerali ako chodiace mŕtvoly. Išiel som autom po meste – bolo mŕtve s nulovou energiou. Prešli sme okolo detského ihriska, na zemi ležali hračky, ale žiadne deti sa tam nehrali. Bolo to mŕtve,“ vravel Oleksandr.

Jeho meno a tvár poznajú takmer všetci jeho krajania. Keď sa objavil v prvej línii boja, údiv vojakov bol teda riadne veľký. „Pýtali sa ma: ‚Prečo si tu? Čo robíš? Ani niektorí generáli sem nechodia‘. Povedal som im, že nie som žiadny generál, len obyčajný ukrajinský chlap ako oni. Strávil som s týmito ľuďmi veľa času. Len málo z nich sú profesionálni vojaci. Nie sú pripravení na vojnu,“ vysvetľoval rodák z hlavného mesta Krymskej autonómnej republiky.

Po absolútne nezávidenia hodných zážitkoch ho teraz čaká obhajoba opaskov organizácii WBA, WBO a IBF v dueli proti 25-ročnej britskej prekážke. Obaja absolvovali dve desiatky súbojov – muž bez prehry nastúpi proti oponentovi s jediným neúspechom. Ukrajinec má na konte trinásť knokautov.

V hre bol aj dlho sľubovaný zápas s Tysonom Furym (33-0-1), odlišné podmienky oboch strán však k dohode neviedli. Poslednými triumfami Usyka sú dve víťazstva nad Anthonym Joshuom (26-3). Mladšieho súpera najprv zdolal v septembri 2021, následnej aj v saudskoarabskej odvete o 11 mesiacov neskôr.

Zdroj: Daily Mail, MaxMMA.sk, autor