Lajoš Klein otvorene o zárobkoch v UFC: Dokázal by sa uživiť len zápasením?

ig/@lajosko.klein

Lajoš Klein (20-4-1) to ako prvý Slovák v UFC nemal vôbec jednoduché. Po sľubnom začiatku prišli dve prehry, avšak momentálne ťahá už štvorzápasovú sériu bez prehry – tri víťazstvá a jedna remíza. Triumf v súboji o všetko proti Devontemu Smithovi (11-4) mu navyše zabezpečil novú zmluvu, pri ktorej ale veľmi nemal na výber.

„Žiaľ, bol som v pozícii, kedy som nemohol vyjednávať. Bol som šťastný, že sa mi podarilo získať druhú zmluvu. Môj manažér sa mi dokonca smial, že som prvý bojovník, ktorý sa ani nepokúsil vyjednať lepšie finančné podmienky. Išlo mi len o to, aby som to dostal a bolo mi jedno, aké tam sú peniaze. Keď teraz ukážem, že na to mám, môžem si o ne požiadať v ďalšom kontrakte,“ rozrozprával sa „Mr. Highlight“ v rozhovore pre český web sport.cz.

V MMA sa to už ďalej nedá dotiahnuť, no myslieť si, že sa všetci zápasníci organizácie UFC majú ako v bavlnke, je mylná predstava. Okrem daní totiž musia ešte vyplatiť podiel manažmentu aj gymu, a tak im z odmien ostane približne len 50 %. Pre mnohých vrátane rodáka z Nových Zámkov je preto kľúčové mať silných a spoľahlivých partnerov. Asi tak 60 % sponzori, 40 % výplata,“ prezradil Lajoš, akým podielom má rozdelené svoje príjmy.

Reprezentant Spartakus Fight Gym ale zároveň tvrdí, že teoreticky by to utiahol aj sám. „Musel by som sa však viac uskromniť, pretože bez sponzorov a partnerov by to bolo komplikovanejšie. Takisto aj kvalitná príprava niečo stojí. Tá je pre mňa veľmi dôležitá a bez podpory by nebola možná. Rozhodne ale nemôžem povedať, že ma to neuživí, len sa človek musí uskromniť. Navyše keď máte okolo seba rôznych sponzorov, môžete žiť pohodlnejšie a nemusíte sa zaoberať zháňaním peňazí,“ zamyslel sa 28-ročný fighter.

Zdroj: mmashorties.cz, sport.cz, autor