Preráža morálne dno a nepozná hranice: Covington ako ľudský opad! Kritizujú ho aj tie najväčšie hviezdy

Colby Covington (zdroj: IG/colbycovington)

Colby Covington (17-3) dnes v noci síce nastúpi na turnaji UFC 296 v Las Vegas a môže sa stať šampiónom welterovej váhy, ale športový svet rieši morálnu stránku tohto amerického bojovníka. Kontroverzný borec pravidelne nešetrí štipľavými komentármi na svojich súperov a spoločenské dianie. Viackrát ale cielene prekročil hranicu toho, čo je považované za adekvátne.

Titulový vyzývateľ Leona Edwardsa (21-3) svojho protivníka na tlačovej konferencii pred turnajom v T-Mobile Arene slovne napadol spôsobom, aký nemá pochopenie. „Zoberiem ťa do siedmeho levelu pekla, môžeš tak pozdraviť svojho otca, ktorý ťa tam bude čakať,“ zneli slová Covingtona. Edwards v tej chvíli vybuchol a na Američana zaútočil.

Bola to prirodzená reakcia, Leonov otec bol totiž zavraždený v Londýne, keď mal aktuálny šampión UFC iba 13 rokov. Trash talk k bojovým športom dozaista patrí, ale mal by mať svoje hranice. A priniesť do debaty pred turnajom niekoho zavraždeného rodinného príslušníka je nielen neetické, ale aj nehumánne a nechutné.

Kritika od ostatných bojovníkov

Pritom si treba uvedomiť, že rodák z Clovisu v Kalifornii a veľký milovník niekdajšieho prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa, neadresoval svojmu súperovi podobné slová prýkrát. Obeťou jeho ofenzívnych vyjadrení sa v minulosti stal aj Nigérijčan Kamaru Usman (20-4), s ktorým Covington dvakrát prehral a neúspešne bojoval o majstrovský opasok. „Aspoň môj otec nesedel v base a neokrádal ľudí o poctivo zarobené peniaze. Títo Američania poctivo zarábajú a ľudia ako tvôj otec ich potom okrádajú,“ povedal Colby v roku 2021.

Teraz zašiel ešte ďalej. To, že to prehnal, mu dal pocítiť nielen samotný Edwards, ale aj ďalší kolegovia-bojovníci. O tom, že Covington je ako zmyslov zbavený, že nevie, kedy skončiť, že nemá mieru, či, že je ľudský odpad, hovorili a písali mená ako Paddy Pimblett (20-3), Jamahal Hill (12-1) či Sean Strickland (28-5). „Je to obyčajný kus hovna. Čo sa týka ľudskej‘ úrovne, Colby je odpad. Robiť si takto srandu z Leonovho otca je neakceptovateľné,“ povedal napríklad šampión poloťažkej váhy Strickland.

Akceptovaná kontroverzia

Keď už to prizná aj „Tarzan“, ktorý sám je autorom mnohých kontroverzných názorov o menšinách či ženách, je už čo povedať. Colby Covington si poštval v UFC proti sebe prakticky každého so zdravým úsudkom a základným levelom empatie. Zaujímavosťou je, že ak na UFC 296 získa opasok, mal by mu ho odovzdávať práve ex-prezident a súčasný prezidentský kandidát USA Donald Trump. „Áno, bude tam, bude prítomný a toto je možnosť,“ povedal muž s prezývkou „The Chaos“.

Je to až nepochopiteľné, ale zdá sa, že nevyberavé a extravagantné správanie Covingtona je v Spojených štátoch akceptované. Pred pár dňami ho na svoj zápas zavolali Vegas Golden Knights, šampióni hokejovej NHL. Táto športová organizácia dbá na svoj imidž a dáva si veľký pozor na to, a s kým spojí svoje meno. Ktovie, či 35-ročný bojovník po aktuálnych slovách ešte niekedy takúto pozvánku dostane.

Divadlo, ktoré zašlo priďaleko?

Samotný Covington viackrát v rozhovoroch povedal, že svoje správanie voči súperom iba hrá. Je to súčasť jeho imidžu a zároveň psychologická zbraň, ako sa im dostať do hláv. Takto uspel už v niekoľkých zápasoch. „The Chaos“ sa to pokúsi využiť aj na poslednom číslovanom turnaji UFC v tomto kalendárnom roku.

Fakt, že si Colby vytvoril takéto bojovnícke alter ego sa pochopiť dá. Ale aj v rámci neho by mal mať isté mantinely. A tie nemá. Proti Usmanovi to bol otec v base, proti Edwardsovi je to zavraždený rodič. Takýmto štýlom naozaj možno len odhadovať, čo môže nastať, ak získa titul. Možno úplne stratí filter, respektíve to, čo z neho ostalo.

Zo športového hľadiska je toto presne to, čo Covington potrebuje: zášť a nenávisť. Práve z týchto negatívnych vlastností chce ťažiť v dnešnom nočnom titulovom súboji s Leonom Edwardsom. Po tom, čo zo seba vypustil, už nepôjde iba o opasok welterovej váhy. Je to osobné. A oddeliť šport so súkromím v tomto prípade už nie je možné ani reálne.

Colby prekračuje v trash talku a svojom správaní hranice, ku ktorým sa verbálne približoval azda len Conor McGregor (22-6) v období, keď bol „utrhnutý z reťaze“ (zápas s Khabibom či odveta s Poirierom, pozn. red.). Avšak, zabúda, že v pozícii ako „The Notorious“ nikdy nebol. A počas svojej profesionálnej kariéry ani nebude. Aj keď sa to nemusí zdať, MMA je šport plný rešpektu a tvrdej driny. Ak niekomu chýbajú základné návyky slušnosti a úcty, je to veľký problém. Morálne zásady bude prostorekého Američana v klietke túto noc doučovať práve šampión z Veľkej Británie.

Zdroj: MaxMMA.sk, Autor: Jakub Vaverka