Chochlíková o odvrátenej stránke Thajska: Na viacerých miestach vládne v pozadí stávková mafia

Zdroj: Instagram/@monikachochlikova

Ázijská krajina je kolískou bojových športov. Nie nadarmo patrí Thajsko k obľúbeným destináciám zápasníkov počas prípravných kempov. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať všetko absolútne ideálne, opak je pravdou. Viac o odvrátenej a mnohými nepoznanej stránke porozprávala v podcaste MAX MMA majsterka sveta, víťazka Svetových hier a jedna z najúspešnejších bojovníčok u nás Monika Chochlíková.

Krajine na ázijskom kontinente dlhodobo kraľuje thajský box, ktorý Monika preferuje a miluje. Iné bojové športy, vrátane MMA, sa v tomto kúte sveta do širšieho povedomia nedostávajú. Monika nám vysvetlila, prečo tomu tak podľa nej je. „Veľa v tomto smere robí história. Takmer na každom kroku je tam gym, kde sa venujú thajskému boxu,“ hovorí na úvod slovenská šampiónka z roku 2019 Monika Chochlíková.

„Ďalšou vecou, nie príliš priaznivou, je stávkovanie, ktoré je v Thajsku veľmi rozšírené. Porozprávať by o tom vedel Jožko Molnár. Žije tam odmalička, zápasí tam, nedávno mal osemnásť rokov,“ prechádza k téme stávkovej mafie, ktorá sa v tejto oblasti usadila a aktuálny stav jej skrátka vyhovuje. Jeden z najväčších slovenských talentov muay-thai si už prežil aj nezávideniahodné situácie. „On má s niečím podobným skúsenosť. Mal ísť proti thajskému bojovníkovi a jednoducho ho chceli priotráviť, aby zápas nevyhral,“ pokračuje šampiónka organizácie WAKO.

Do ringu už od útleho veku vstupujú takisto maloletí. Thajsko sa radí k chudobnejším krajinám. Vo väčšine prípadov preto nejde o radosť z pohybu, ale skôr finančnú motiváciu, ktorá je pre mnohé rodiny východiskom z chudoby. „Niektoré veci nefungujú úplne dobre. Malí chlapci, sem-tam aj dievčatá, tam zápasia už od zhruba 5-6 rokov. Bijú sa do hlavy, čoho u detí nie som zástancom. Je to škodlivé a smerom do budúcna to môže mať vážne následky. Je to však chudobná krajina, takto tam zarábajú. Inú možnosť ani nemajú,“ vysvetľuje Monika Chochlíková.

Podľa thajskej profesionálnej boxerskej asociácie je až 300-tisích bojovníkov mladších ako 15 rokov. Jedinou súčasnou požiadavkou trénerov tamojších detí je súhlas rodičov. „Mnohí majú veľmi slabú životnosť. Sú síce kvalitní, ale zápasia až príliš často a nemajú ideálne podmienky. Na niečo ako masáž, wellness či fyzioterapia ani nepomyslia. Oblejú sa studenou vodou a tam to končí. Aj preto končia kariéry už okolo 20–30 rokov,“ hovorí okrem iného 27-ročná profesionálka v podcaste MAX MMA.

Zdroj: MaxMMA.sk