Armáda ho zatkla a umučila k smrti: Svet navždy opustila legenda bojových umení

Zdroj: Instagram/@worldlethwei

Svet bojových športov obletela smutná správa o smrti skutočnej legendy barmského boxu. Ikonický bojovník Too Too mal byť armádou umučený k smrti. Celý skutok sa mal odohrať ešte na jar v Mjanmarsku, no nepríjemná informácia sa k jeho rodine dostala až v júli.

Rodáka z regiónu Magway zatkli 11. apríla 2023 a odvtedy ho držali vo väzbe, práve tam malo dôjsť k jeho umučeniu. Podľa tamojších tlačových agentúr zomrel 26. apríla. Na verejnosť sa dostali fotografie, na ktorých 32-ročný boxer kľačí na kolenách so zaviazanými očami s ďalšími piatimi mužmi. Pred nimi sa nachádzali rôzne predmety, mobilné telefóny a ručné zbrane.

V roku 2013 sa Too Too stal šampiónom v muay-thai na Hrách Juhovýchodnej Ázie. Status vysoko uznávaného športovca však získal vďaka pôsobeniu v barmskom boxe, teda Lethwei. Na svojom konte má viacero cenných triumfov a zápasy najväčšími mjanmarskými menami či zahraničnými protivníkmi. Vo World Lethwei Championship bol držiteľom opasku welterovej váhy a v kategórii do 75 kg vlastnil zlatý opasok.

Bojovníci v Lethwei môžu využívať údery rukami, lakťami, kolenami i nohami. Povolené sú dokonca aj útoky hlavou. Tie sú síce vo väčšine bojových umení zakázané, no tu predstavujú dôležitú zbraň jednotlivých protagonistov. Aj preto má tento šport povesť jedného z najkrvavejších a najbrutálnejších bojových umení. Prevažná väčšina bojovníkov pochádza z etnika Karenov.

Vzhľadom na povahu boja a povolené techniky je neuveriteľné, že Too Too zostal neporazený v 26 dueloch až do roku 2020. Prehru mu uštedril až Naimyon Tuhtaboyev na podujatí WLC 11.

Po vojenskom prevrate v roku 2021, ktorý mal za cieľ zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu, bola Lethwei scéna v Mjanmarsku pozastavená. Odvtedy je v krajine občianska vojna a armáda sa vyznačuje brutalitou. Prevratu sa do cesty postavilo niekoľko bojovníkov, následky pre nich boli viac než kruté. Jedným z prípadov je aj zosnulý Too Too.

Zdroj: AsianMMA, MaxMMA.sk, autor