Ako posledný porazil legendárneho Mayweathera: Bulharského boxera postihol trpký športový osud

Facebook - Serafim Todorov - Official (Filip Zuberski, TV7)

Serafim Todorov je meno, ktoré športovému svetu veľa nehovorí. Môže sa však popýšiť niečím absolútne výnimočným. Je totiž posledným bojovníkom, ktorému sa podarilo zdolať legendárneho Floyda Mayweathera (50-0). Áno, ten je síce neporazený, no to platí len v profesionálnom boxe. Medzi amatérmi stopercentnú bilanciu nemá, o čo sa pričinil aj spomínaný Bulhar.

Písal sa rok 1996, kedy sa uskutočnil semifinálový súboj na olympijských hrách v americkej Atlante. V ringu na seba narazili práve Todorov s Mayweatherom a úspešnejší bol prvý menovaný. Samozrejme, vtedy to ešte nebolo žiadne veľké prekvapenie. „Pretty Boy“ mal 19 rokov a bol len jedným z mnoha talentovaných boxerov.

Od toho momentu sa však všetko zmenilo. Floyd prešiel medzi profesionálov, stal sa celosvetou ikonou, multimilionárom a ďalšieho premožiteľa už nenašiel. Naopak Todorovov život bol a aj je o niečo skromnejší. Síce mal počas kariéry kladnú bilanciu 6-1, no na týchto sedem zápasov nastúpil v rozmedzí sedemnástich rokov. Do športového dôchodku odišiel definitívne v roku 2015.

Bulharský boxer sa oproti svojmu rivalovi z olympiády nemôže pochváliť okázalým luxusom či flotilou aút. Dlhé roky si privyrábal v továrni na udeniny a klobásy, no teraz už nemá príjem ani z tejto činnosti. „Žijem len z almužny od štátu. Peniaze, ktoré dostávam od vlády, ale nestačia. Moja rodina nemá prácu. Je to ťažké, pretože bývame v malom meste a je tu veľmi málo práce. Mal som väčší dom vo svojom rodnom meste Peshtera, no musel som ho predať, keďže som nemal peniaze na živobytie,“ rozrozprával sa Todorov pre britský denník The Sun.

Napriek tomu, že má bývalý bojovník welterovej divízie viacero výčitiek, voči Mayweatherovi necíti žiadnu závisť ani zatrpknutosť. „Floydovi gratulujem, lebo všetko, čo v živote dosiahol, dosiahol tvrdou prácou. Urobil správnu vec a zaslúži si to, čo má,“ povedal pre CNN ešte v roku 2015.

Zdroj: thesun.co.uk, businessinsider.com, CNN, Autor: Kamil Schreiber